Kategorie

Zvolíte letos vánoční stromeček v květináči?

Vypadá jinak. Můžeme jej v lednu zasadit na zahradu, ale je s ním spojena spousta práce. A není výjimkou, že další rok stromeček nepřežije. Jsme tady s radami, jak se pokusit o přežití živého vánočního stromku v květináči.

Jedle voní, stříbrný smrk krásně vypadá

Výběr je na nás. Dají se sehnat stříbrné smrčky, jedličky, také bohatá kavkazská jedle. Výběr je založen skutečně jen na tom, co chceme mít doma. Jedle má výhodu, že má příjemnou vůni a nepíchá, stříbrný smrk je hezký, ale jeho název je smrk pichlavý, což poznáme při zdobení stromku.

Jak pečovat o stromeček v květináči

Je potřeba si uvědomit, že je to venkovní rostlina, která má v této době venku zimu, je tedy ve vegetačním klidu, takže spí. Tím, že si stromeček koupíme a přineseme domů, po několika dnech či týdnech jej probudíme k životu, což je pro něj špatné. Venku je málo světla a strom potřebuje odpočívat. Pokud stromek koupíme a venku je mínus deset stupňů, nenosme ho hned do bytu, ale dejme například do chodby, kde je plus deset stupňů, aby si stromek zvykl.
 
 
Ideální pro takový stromek je co nejstudenější místnost, kde skoro netopíme, což pochopitelně není reálné. Každý z nás chce mít přece stromeček v místnosti, kam chodí nejčastěji, aby na něj viděl.
 

Stromek se musí zalévat

Ano zalévat, ale přiměřeně. Stromek spí, neroste, proto postačí, když bude substrát vlhký, nesmí vyschnout. To zkusíme jednoduše prstem, který vsuneme do hlíny.

Kdy stromek odstrojit

Tím, že je stromek v zemi a nezačne opadávat, máme tendenci si jej nechat jako dekoraci v bytě. Ale to mu moc škodí. Ideální je hned po Vánocích jej odstrojit. Můžeme jej odnést ven, ale pozor. Tím, že jsme jej měli v teple, nejprve stromek dejme do místnosti, kde je teplota od nuly do pěti stupňů, a tam ho malinko zalijme a ponecháme asi měsíc. Teprve potom stromek dejme ven.
 
 

Kdy dát do půdy stromek

Pokud nebudou extrémní mrazy a půda nebude během ledna příliš zmrzlá, můžeme náš stromek zasadit rovnou na své místo. Prospělo by mu zakopat jej i s květináčem do záhonu, abychom ho mohli příští rok vyndat. On poroste méně, ale kořeny zůstanou v květináči. Jestliže ho dáme do země, kořeny porostou všude okolo a pokud bychom ho vyrýpli a zase dali do květináče, tak už ho poškodíme a to už by nepřežil další rok.
ab
ab
ab
ab
ab