Kategorie

Živý, nebo umělý vánoční stromek?

Živý, nebo umělý vánoční stromek?

A je to tu znova! Pravé jehličí, nebo skladná náhražka? Přírodní tradice, nebo nehořlavá jistota? S výběrem poradíme!

Klasické každoroční dilema Vánoc je tu zas. A stejně jako minulé sezóny, ani letos si české domácnosti neví rady. Že patříte mezi ně? Tak to jste na správném místě! Pojďme si designové i praktické výhody a nevýhody různých druhů vánočních stromků pořádně rozebrat.

Přírodní stromeček

Není nad klasiku! Živá rostlina vypadá téměř vždy lépe a autentičtěji. Budete se sice muset vyrovnat s obvykle asymetrickým tvarem a nekompaktními rozměry, ale není to nic, s čím by si pár správně naaranžovaných ozdob nevědělo rady! S přírodním stromečkem se navíc dají mnohem lépe kombinovat DIY, starožitné a přírodninové ozdoby, takže pokud plánujete slavit Vánoce ve stylu retro, volba je jasná!

Nepraktickou stránkou přírody je především její netolerance k domácímu pořádku. Nejméně opadávají jedle a borovice, což se ale odráží i v jejich ceně. Na výběr je každým rokem i více exotických druhů, u kterých doporučujeme poradit se před nákupem s prodejcem. Obecně ale platí, že životnost stromečku nejlépe zajistí přísun vody a pokud možno co nejchladnější prostředí v místnosti.

Než pro přírodní stromek vyrazíte do lesa, na chvíli to ještě zvažte. Každoročně se o vánocích z českých lesů ztratí až tisíce stromů. Nejen že za jejich krádež hrozí desetitisícové pokuty, ale lesníci jsou v tuto roční dobu také na častých obchůzkách a opatřují nejfrekventovanější místa fotopastmi, případně bezpečnostním postřikem.

Umělý stromeček

Nenáročný, neopadavý a rozměrově téměř dokonalý - přesně podle toho, jaký vyberete. Jedinou nepříjemností zůstává jeho sestavování a instalace, nicméně jakmile mu jednou přijdete na kloub, bude sloužit ještě spoustu sezón. Bývá však zpravidla dražší, a to především podle toho, jak důvěryhodně si přejete, aby působil.

V prodeji jsou také trendy provedení s atypickými tvary a barvami, a to včetně minimalistických či podsvícených stromečků. Většina z nich je navíc vyrobena z recyklovaného plastu nebo nehořlavých materiálů! Umělé větvičky bývají často tvarovatelné, takže na nich můžete ozdoby rozprostřít rovnoměrně a bez nutnosti vyplňovat prázdná místa. Pohlídejte si především kvalitní skládací patent a dostatečně stabilní stojánek - nejlépe kovový.

Dalším trendem jsou celobarevné stromky, nejčastěji v bílé. Právě jim sluší letošní vánoční trendy a barvy - modrá, růžová, fialová a zlatá. Hodí se navíc téměř do každého interiéru! A protože neopadá ani neusychá, může dekorativní funkci plnit mnohem déle než jeho přírodní protějšky. Umělý stromek se vám nakonec odvděčí i při novoročním úklidu - namísto pracné likvidace jej stačí prostě složit zpět do krabice.

Volba je na vás!

Už máte svého favorita? Ať se rozhodnete jakkoliv, mějte na paměti především to, aby stromeček dobře zapadal mezi ostatní dekorace, nebyl příliš velký, ale ani v místnosti příliš nezanikal. Se sladěním barev a ozdob vám rádi poradíme i v našich dalších článcích. Nezbývá tedy než popřát hodně štěstí při výběru vánočního stromečku a krásné Vánoce!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab