Kategorie

Žít naplno, bydlet digitálně

Design moderních přijímačů je třeba podřídit potřebám uživatele i možnostem daného prostoru. Soulad technicistní architektury s lidským potenciálem však nebývá jednoduchý. "Digitální byt musí dýchat," tvrdí designéři.
Průkopníkem nového stylu bydlení nemůže být nikdo jiný než samotný počítačový guru Bill Gates. Jeho projekt digitálního bytu se nachází v sídle společnosti Microsoft a je neustále inovován podle posledních novinek v oblasti informačních technologií a moderního designu. Ukázky digitálního bytu lze sledovat i v jiných částech světa, na výstavách a veletrzích, Českou republiku nevyjímaje.

Ukázky digitálního bytu nalezneme na různých výstavách a veletrzích

Základem je dobrý software

O tom, jaký lze využít software, se vedou dlouhé disputace, zákazník má možnost vybrat si z mnoha variant. A to nejen u Microsoftu. Mobilní zařízení, nová luxusní elektronika, dálková ovládání, kontrolní mechanismy, biometrická zařízení napojená na centrální výkonný počítač … Interiér ale pořád vypadá jako luxusně zařízená domácnost, nikde žádné kabely, vše je pečlivě zabudováno ve stěnách, využívá se bezdrátového spojení. Elektronika bývá v digitálním bytě nenápadná, často pečlivě uschovaná ve stěnách, ve stropě či v nábytku. Nikde žádné zámky, kliky, dovnitř se dostanou pouze vybraní jedinci (zpravidla členové rodiny) po otisku ruky na vstupní biometrické identifikační zařízení. Každý narušitel či nezvaný návštěvník je okamžitě detekován a jeho případný vzkaz je okamžitě zaslán na mobilní telefon majitele objektu. Lze jej nahrát i na kameru, zaznamenat vzkaz či dodatečně vpustit "narušitele" příkazem majitele. Počítač v domě je schopen vše zaznamenat pro pozdější vyhledání.

V moderní digitální domácnosti je veškeré pomocné zařízení umně skryté

Je libo kino či televizi

Pokud máte zájem shlédnout v digitálním domě televizní program, pouze zadáte na počítači (na mobilním telefonu nebo na dálkovém ovládači) příkaz, automaticky se stáhnou rolety, nastaví se tlumené osvětlení a zapne se velká obrazovka. Pak mohou následovat další volby. Můžete si prohlížet fotografie, internet, přehrávat hudbu– jak je vám libo. V bytě bývá zpravidla více obrazovek, a tak se nemusíte zdržovat pouze na jednom místě a můžete volně přecházet z místnosti do místnosti. Pokud přitom dostanete hlad– žádný problém. Zjistíte, co vám nabízí kuchyně, další vybrané pochoutky můžete objednat. Prostorná kuchyně je malou laboratoří a nijak neomezuje vaši fantazii. Pouze přípravu vašeho pokrmu urychlí. V Gatesově digitálním bytě se například promítají recepty jednotlivých jídel a dostáváte informace o tom, zda vybrané suroviny máte k dispozici.

Televizi můžete v digitálním domě sledovat prakticky kdekoli

Dominanta bytu versus absolutní svoboda

V bytě neexistuje dominanta, pokud si ji sami nevytvoříte, kde by se scházeli všichni členové rodiny, televizi lze sledovat odkudkoli, domácí kino máte ve všech místnostech, můžete jej také odkudkoli ovládat. Nadto moderní design, ať už jde o domácí spotřebiče či nejnovější elektronické hračičky. Vše lze řídit dálkovým ovládáním, na terminálu počítače, mobilním telefonem, včetně zapínání topení či klimatizace, jež lze přirozeně nastavit na optimální teplotu a automaticky zvyšovat po příchodu osob. Z jednoho místa lze provádět kontrolu nejen zmíněné teploty, ale i stavu světel v domě, dálkově nastavovat světelné scenérie, zapínat hudbu, kontrolovat uzavření oken atd. Inteligentní elektroinstalace i multimediální centra jsou už nezbytnou součástí vybavení každé digitální domácnosti. Další dílčí vylepšení pak čekají na samotné majitele a na jejich "digitálně-bytovou" fantazii.

Z jednoho místa digitální domácnosti můžete ovládat elektroniku, světla, topení atd.

ab
ab
ab
ab
ab