Kategorie

Zima přichází, v krbu praská

Oheň dokáže vykouzlit v interiéru jedinečnou atmosféru. Jeho sálavé teplo neplní rozhodně pouze funkci tepelného zdroje. Oheň je živel, který probouzí naše smyslové vnímání a vytvoří nenapodobitelný pocit útulnosti.

Oheň v nejpřirozenější podobě - otevřený krb

Touha přenést si svoje ohniště z pravěkých jeskyní do našich moderních příbytků v řadě lidé zůstala. Co naplat, že jsou ve srovnání s krbovými kamny či krbovými vložkami mnohem méně výkonné, že dokáží vytopit pouze bezprostřední okolí a že nám přidělají více práce s úklidem. Bezprostřední pohled na plápolající plaménky a jiskry jsou přednější.

Vychytaný pokrok – krby s vložkou

Pohled do ohně je nám zprostředkován prostřednictvím prosklených dvířek. Krbová vložka se obestaví nebo obloží podle přání majitele, například kachličkami, cihlami nebo kamenem. Vložku můžeme vložit i do stávajícího otevřeného krbu, čímž získá větší účinnost. Ve srovnání s otevřeným krbem, jehož účinnost se pohybuje kolem pouhých pěti až dvaceti procent, je účinnost krbů s krbovou vložka až osmdesátiprocentní. Ceny jednoplášťových vložek se pohybují již kolem deseti tisíc korun,ceny nejkvalitnější prosklených vložek dosahují až ke sto tisícům korun. Nejnižší výkon krbů začíná na 7 kW, na trhu se však objevují výrobky o výkonu 30 kW.

Krbová kamna – jednoduše a rychle

Výhoda krbových kamen spočívá v možnosti jejich okamžitého použití. Stačí je připojit ke komínu a můžeme se těšit ze sálavého tepla. Výběr mezi krbovými kamny je skutečně široký. Na své si přijdou jak milovníci tradičních, tak moderních interiérů.

Vhodné palivo

Vlhkost paliva by neměla přesáhnout dvacet procent. Tvrdé dřevo je obecně pro spalování vhodnější, protože má lepší výhřevnost a není třeba tak často přikládat. Do některých kamen je možné použít i uhlí, ale tato informace musí být u konkrétního typu kamen uvedena.

Rady a tipy

  •             Podlaha pod kamny musí být nehořlavá.
  •             Místo můžeme vydláždit nebo na stávající plovoucí či dřevěnou podlahu položíme kovovou nebo skleněnou podložku.
  •             Nehořlavý materiál by měl kamna přesahovat alespoň deset centimetrů zezadu a třicet zepředu.
  •             Sedací soupravu umístíme alespoň dva metry od kamen.
  •             V okolí dvaceti centimetrů ze strany a osmdesát centimetrů zepředu by neměly stát žádné hořlavé předměty.
ab
ab
ab
ab
ab