Kategorie

Zdražení elektřiny nebude tak dramatické

Očekávaný nárůst cen elektrické energie přes dvacet procent se konat s největší pravděpodobností nebude. Z pražské energetické burzy přišla již nyní optimistická zpráva.
Příští rok se očekává nárůst velkoobchodních cen elektřiny oproti roku 2007 o 14,2 procent. Velkoobchodní ceny, od nichž se odvíjí i ceny pro domácnost, tak mohou být oproti odhadům až o deset procent nižší. Burza zafixovala základní cenu nabídek na dodávky elektřiny pro rok 2008 na 50,4 eura za megawatthodinu. Zdražení elektřiny pro domácnosti může být ještě méně výrazné.

Podražení elektřiny pro domácnosti o deset procent

Pokud by velkoobchodní cena elektřiny skutečně vzrostla jen o 14 procent, potom by domácnosti mohly pocítit zdražení o „pouhých“ deset procent. Velkoobchodní cena hraje svoji roli na ceně elektřiny asi z poloviny,  stejnou měrou ji ovlivňují služby za přenos, distribuci a další služby v soustavě.
  • Loni se cena elektřiny pro domácnosti zvýšila zhruba o osm procent.

Obchodování s elektřinou na pražské burze bude mít premiéru

S elektřinou se začne na pražské burze obchodovat poprvé v historii, a to 17. července 2007. Nabídky elektřiny na příští rok se dostanou na řadu od 25. července. Burza je přitom z obavy ze spekulantů a exportérů, kteří by ceny proudu mohli vyhnat příliš vysoko nahoru, svázala do dvouletého kontraktu, tedy i na rok 2009.
  • Na Slovensku například vzrostly ceny elektřiny na základě nedávné aukce o celých třicet procent.
ab
ab
ab
ab
ab