Kategorie

Zbavte se skvrn na koberci

Čas od času se stane, že nám něco upadne, případně se vylije na koberec. Samostatnou kapitolou jsou pak skvrny, které mohou na koberci zanechat svojí „aktivitou“ děti. Poradíme vám proto, jak se se skvrnami co nejlépe a co možná nejrychleji vypořádat.

Jednejte rychle, ale s rozmyslem!

Ať už se stane v domácnosti jakákoli nehoda, která postihne váš koberec, pamatujte na to, že nejdůležitější je vaše okamžitá reakce. Platí totiž celkem jednoduché pravidlo. Chcete-li dosáhnout úplného vyčištění skvrn, je nezbytné je odstranit okamžitě po znečištění.

Vaše okamžitá reakce však nemusí být všelékem. V tuto chvíli se nevyplácí žádné velké experimentování. Snadno byste totiž mohli způsobit ještě větší škodu, mnohdy již neodstranitelnou.

Správná technika

Důležitá je i technika odstraňování skvrn. Platí, že skvrny se snažíme odstraňovat vždy směrem od kraje do středu, abyste je zbytečně nezvětšovaly. Vylité tekutiny odsáváme savým papírem nebo tkaninou s dobrými absorpčními schopnostmi.

Postižené místo nikdy nedřete, ani jej zbytečně nepromáčejte. Mnohdy postačí vlažná voda kombinovaná s trochou vhodného čistícího prášku na koberec. Poté nechejte koberec řádně vyschnout. Pomoci si můžete například proudem teplého vzduchu z fénu.

Praktické rady a tipy

V následující tabulce vám přinášíme praktické rady a tipy, jak reagovat na různorodé druhy skvrn, které vám mohou znečistit koberec.
 
Krev - studená voda, u skvrn starších 12ti hodin biologický prací prostředek (2%) Pasta na parkety - terpentýn, tetrachlór, trichlór thylen Máslo - terpentýn, tetrachlór, trichlór thylen, event. zbytky odstraňte zředěným šamponem na koberce Krém, rtěnka - ředěný šampon na koberce, v případě nutnosti tetrachlór, trichlór nebo terpentýn Vajíčko, mléko - teplá voda, event. ředěný šampon na koberce Barvy (vodové) - studená voda, event. ředěný šampon na koberce Barvy (olejové) - terpentýn, event. tetrachlór nebo trichlór thylen poté event. zředěný šampon na koberce Tráva a zelenina, marmeláda - teplá voda, event. biologický prací prostředek (2%) Káva - teplá voda, event. biologický prací prostředek (2%) Vosk ze svíčky - hodně savý papír s teplou žehličkou (nastavení na vlnu), event. tetrachlór, trichlór nebo terpentýn Lepidlo - jakoukoli vodou, aceton nebo alkohol Propisovací tužka - metylalkohol, event. ředěný šampon na koberce Limonáda nebo likér - viz inkoustová náplň Rez - slabý roztok bílého octa nebo citronové šťávy a studené vody Zvratky - roztok z 1dl čpavkového alkoholu a 6 – 7dl vody Ovoce, džus - skvrnu vysušit, poté mýdlová voda Olej, sádlo - čistící benzín, na vysušení- špejle omotaná vatou Saze - vyluxovat, poté ředěný šampon na koberce Šťáva, mastnota - nejprve odebrat co největší množství lžící, poté teplá voda a nakonec ředěný šampon na koberce Čokoláda - teplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce Krém na boty - tetrachlór, trichlór, nebo terpentýn, ev. ředěný šampon na koberce Hořčice, pivo, výkaly - ředěný šampon na koberce s jednou čajovou lžičkou octa poté teplá voda Čaj - teplá voda, ev biologický prací prostředek Inkoustová náplň - zředěný čpavek, poťukávat na skvrnu, potom studená voda Vosk - viz pasta na parkety Víno - posypat solí a nechat nějakou chvíli působit, ev. ještě ošetřit teplou vodou nebo biologickým pracím prostředkem Celulózový lak - odlakovač a v případě nutnosti tetrachlór, trichlór nebo terpentýn Žvýkačka - odstraňovač žvýkaček (mrazící činidlo)
ab
ab
ab
ab
ab