Přibývá stále více lidí, kteří pracují z pohodlí svého domova. Mnohé firmy přišly na to, že práce z domu přináší řadu výhod jak zaměstnancům, tak samotným zaměstnavatelům.
Domácí kancelář nebo pracovní kout nemusí sloužit jen k samotné práci. Vyřídíme si tu domácí administrativu, můžeme tu pracovat na počítači či brouzdat po internetu nebo si zde děti budou psát úkoly. Ať už bude tato část bytu využívána k jakémukoli účelu, je třeba, aby nám tu byl pobyt příjemný a abychom si i zde neničili své zdraví.
Praktické poloha i zařízení
Pokud se rozhodneme věnovat práci nebo jiné neméně důležité činnosti, jistě bychom si nepřáli být rušeni. Proto prostor pro kancelář vybíráme v místech, která jsou nezávislá na běžném chodu domácnosti. Pokud plánujeme, že budou kancelář navštěvovat i klienti či zákazníci, je dobré, aby měla místnost samostatný vchod. Při použití společného vchodu je třeba, aby se neprocházelo přes obytné části domu. Praktické se jeví umístění samostatného WC a malého umyvadla, stejně tak je vhodné zřídit si v těsné blízkosti kanceláře kuchyňku. Není tak problém kdykoli klientům nabídnout kávu, čaj, něco z baru nebo z lednice.
Kancelář nebo garsonka
Pokud vybavíme kancelář výše zmíněnými náležitostmi, otvírají se nám další možnosti, jak bychom mohli prostor v budoucnu využít. Jedním z řešením je například pronájem místnosti. Pokud máme dospívající děti, jistě si rádi vyzkouší živobytí „na vlastní pěst“ a přitom pod střechou rodičů.
Pro dobré soustředění i příjemnou náladu
Nejvýrazněji nás budou ovlivňovat barvy. Působí na naše vnímání i pozornost, do jisté míry ovlivňují i naši výkonnost a chuť pracovat. Chladné barvy podporují soustředění. Mezi favority domácích kanceláří patří odstíny šedé a modré. V poslední době se velmi rozmáhá světle zelenkavá a pistáciová. Aby místnost působila vzdušně a světle, ponecháme strop v bílé barvě.
Světlo jako podmínka?
Pokud máme možnost využít přirozeného světla, je to samozřejmě velká výhoda. Denní světlo dodává životní energii a výhled ven nás spojuje s přírodou. Pokud bychom si mohli vybrat, zvolíme severní rozptýlené světlo bez slunečních paprsků. V době, kdy se však většina práce vykonává na počítači, už není dokonalé denní světlo podmínkou. Postačí nám 100 – 150 luxů, přičemž hodnota 300 luxů odpovídá zhruba jedné 60W žárovce. Monitor počítače umísťujeme vždy zády nebo pod tupým úhlem od zdroje světla. S počítačem bychom neměli pracovat po tmě. Prostor za monitorem by měl být nasvícen, aby oči neunavoval kontrast mezi zářící obrazovkou a tmavým pozadím za počítačem.
Pokud je naše práce z větší části tvořená čtením papírových dokumentů či psaním nebo kreslením bez počítače, mělo by osvětlení dosahovat alespoň 500 luxů. Vždy bychom měli používat alespoň dva světelné zdroje – stropní svítidlo a stolní lampu. Světlo by mělo dopadat u praváků z levé strany, abychom si při psaní nestínili.
Pracovat a zároveň se hýbat
Strnulá poloha při dlouhodobé práci je pro lidský organismus pohromou. Vždy bychom měli při práci myslet na to, abychom se čas od času pohnuli a zcela změnili svou stávající polohu. Židle na kolečkách nám umožní příjemný pohyb, který nám zaměstná jak horní, tak dolní končetiny. Jistě není na škodu občas práci přerušit a trochu se protáhnout. Je možné úmyslně umístit nějaké šanony nebo materiály dál od pracovního stolu, čímž jsme nuceni vyvinout pohyb.
I při samotném sedění dbáme na to, aby naše páteř byla vzpřímená. Používáme židli s pevnou oporou pro záda, bederní páteř, krk i ramena. Pro ruce jsou příjemné područky. Chodidla by se měla celou plochou dotýkat země nebo podložky, kolena by měla být v pravém úhlu.