Kategorie

Zařiďte si domácí posilovnu

Neradi chodíte do veřejného fitcentra? Nechcete, aby ostatní návštěvníci hodnotili vaše tělesné proporce? Chcete při cvičení poslouchat hudbu, která se vám líbí? Pořiďte si posilovnu domů.
 

Přiznejme si hned zpočátku, že pokud chcete pravidelně cvičit a udělat tak malou službu vašemu tělu, není to právě levná nebo časově nenáročná záležitost. Dobrým kompromisem se ale může stát posilovna v domácím prostředí.

Než začneme doma zřizovat posilovnu

Domácí posilovna má své výhody i nevýhody, ale pokud jste skálopevně přesvědčení o tom, že se dokážete ke cvičení sami přinutit, je to dobrá investice, která se vám časem vrátí. Samozřejmě je třeba počítat s ne zrovna zanedbatelnými náklady, ale pokud máte doma dostatek volného místa, posilovnu můžete zařídit i za překvapivě velmi přijatelnou cenu. Předtím, než se pro tento krok rozhodnete, je třeba si uvědomit, že nikdy nebude vybavená tak kvalitními, rozličnými a specifickými stroji jako skutečné veřejné fitnesscentrum. Vy máte však tu výhodu, že si můžete zařídit posilovnu přímo na míru.

Čím začít, co si pořídit

Základem každé posilovny by měl být stroj na aerobní aktivitu, na kterém se můžete lehce rozehřát před samotným posilováním nebo trénovat dobrou kondici po cvičení. V dnešní době je nejlepší investicí crossový (eliptický) trenažér, na němž si procvičíte celé tělo. Dříve velice populární rotopedy jsou v dnešní době již trochu upozaděny, protože na nich zapojíte jen jisté svalové partie a trénink tak není komplexní. Na posilování různých svalových partií pořiďte multifunkční posilovací věž. Ta by vám měla umožnit procvičování prsních a zádových svalů, nohou, ramen, bicepsů i tricepsů. Zvýšenou pozornost při nákupu věnujte tomu, zda má dostatečné množství závaží. I když v tomto případě velmi záleží na tom, komu má posilovna sloužit, váhu padesáti kilogramů považujte v každém případě za minimální. Pokud se chcete pustit do řádného posilování, budete potřebovat velkou nakládací činku a závaží odpovídající vaší fyzické zdatnosti. K ní je pak nutno pořídit i lavici (nejlépe polohovací, se sklopnou opěrkou). Vyberte si takovou, která má dostatečnou nosnost, stabilitu a umožňuje nastavení stojanů na odkládací činku.

Na kolik vás přijdou? základní eliptický trenažér - od 5000 Kč rotoped - od 5000 Kč posilovací věž - od 8000 Kč vzpěračská tyč - asi 1000 Kč závaží - od několika stovek do 2000 Kč posilovací lavice - od 2000 Kč jednoruční činky - podle váhy a kvality od 100 Kč gymnastický míč - od 200 Kč

Co přikoupit a přitom neprohloupit

Vaši novou domácí posilovnu vybavte také jednoručními činkami měkkou podložkou, na které můžete jednak procvičovat břišní partie, ale současně poslouží i při pravidelném strečinku před každým posilováním i po něm. Podle vlastního vkusu, chuti a zájmu můžete ještě dokoupit další drobnosti. Velmi dobrým pomocníkem při tvarování postavy může být tzv. gumový expander (posilovací guma), overball (gymnastický míč) či obyčejné švihadlo. Od věci není ani montáž žebřin (někdy také nazývaných ribstoly). Fantazii se meze nekladou.

ab
ab
ab
ab
ab