Kategorie

Základy dětského pokoje? Inspirujte se!

Základy dětského pokoje? Inspirujte se!

Zařízení dětského pokoje je jedním z mnoha kroků, které zákonitě vyžadují spoustu pozornosti a péče. Čemu se vyvarovat a na co si dát pozor?

Růžová nebo modrá?

Zařizování dětského pokoje začíná od píky – výmalbou. Není nutno stereotypně vybírat jen mezi růžovou a modrou, ale rozhodně byste měli vzít v potaz, zda je pokoj spíše světlejší, nebo zda je tomu naopak.

Vzhledem k tomu, že dětské pokoje bývají většinou spíš menších rozměrů, je potřeba myslet na prostornost a případně pokojíček zbytečně opticky nezmenšovat příliš výraznými barvami. Samotnou veselost a hravost můžete vždy dohnat na samotném zařízení a případnou dekorací.

Pokud pak mluvíme o samotném druhu barvy, mějte na prvním místě na paměti, že objevování světa znamená i objevování hranic, tedy stěn. Dbejte proto na kvalitnějších barvách, tedy takových, které nešpiní při dotyku. Dobrou volbou do dětských pokojů jsou i omyvatelné nátěry. 

A co podlaha?

Stejně tak podlaha by měla být řešena s pečlivostí. Měla by být teplá, měkká a protiskluzová, což člověka směřuje prakticky k jediné správné možnosti, a to sice koberci.

Je jasné, že není na místě, resp. dlouhodobě praktické, likvidovat parkety kvůli celoplošnému koberci, ale minimálně střed pokoje a prostor před postýlkou by jím ideálně měl být pokryt.

Dětský pokoj s ohledem na věk

Kadždý věk dítěte si také žádá trochu jiné řešení a vybavení pokoje. Je pochopitelně rozdíl, jestli zařizujete pojojíček pro miminko nebo pro školáka.

Zatímco miminko nepotřebuje velký prostor, ale spíš je otázkou, kam umístit postýlku, děti v batolícím věku už začínají objevovat svět, snaží se vylézt na první kusy nábytku, pochodují okolo stěn, kterých se přidržují a pokojíček často také "ochutnávají". Reagují na barvy, tvary a zvuky, tomu by měl být pokoj přizpůsoben.

Studenti dají zase přednost minimalismu, velkému stolu s dostatkem světla a šatní skříní se zrcadlem. Dobré je myslet i na to, že pokud máte doma mladého muzikanta, sportovce nebo mechanika, bude si chtít pokoj jistě vyzdobit proprietami souvisejícími s jeho koníčkem.

Nábytek by neměl škodit!

Jednoznačně by se na nábytku nemělo šetřit, protože se jedná o věci, které by vám měly být k užitku ještě pěkných pár let, a nehodí se proto pořizovat si něco, s čím nejste na 100 % spokojeni.

Sázejte na odolné a kvalitní materiály, které vám ušetří vrásky při pohledu na zanechané škrábance, stejně jako na vyviklané šuplíky a tak podobně. V dětském pokoji bude nábytek dostávat přeci jen o něco více zabrat, takže se nedostatky rychle projeví.

Ještě podstatnější je ale samotná bezpečnost vašeho malého, nezapomínejte na ostré hrany nebo nebezpečné rohy. Není nutné volit pouze oblý nábytek, ale rozhodně je namístě mít na paměti, že každý ostrý roh bude potřebovat „chránič“.

Dostatek úložných prostor

I to je věc, na kterou se vyplatí myslet. Volte proto větší skříně a postel s úložným prostorem. Vyplatí se i pořídit šuplíčky místo poliček, kde byste museli časti utírat prach. V dětském pokoji je provoz, takže váš nábytek by měl být praktický i s ohledem na úklid. 

 

Pro více inspirace koukněte do naší galerie

ab
ab
ab
ab
ab