Jakou vegetaci má Tunisko? Co všechno dokážou v zemi vypěstovat? V čem jsou jedni z nejlepších? Jak je možné, že příroda v Tunisku je neskutečně rozmanitá? Lze se v Tunisku něčím inspirovat pro naše středoevropské zahrady a zahrádky? A dozvíte se ještě něco navíc. Čtěte dál...
Tunisko není jen zemí palem a písku; foto a informace www.tunisko.eu
Tunisko – krátké představení
Tunisko, úředně Tuniská republika, leží v severovýchodní části Afriky, kde sousedí s Alžírskem na západě a s Libyí na východě. Pobřeží Tuniska omývá Středozemní moře, což z něj činí lákavou destinaci pro turisty, zatímco maurská kultura sem láká cestovatele. Tunisko má méně obyvatel než Česká republika, tak 9,5 milionu obyvatel, ale co je zajímavé, polovina obyvatel není starší 25 let. Náboženstvím Tuniska je islám a úředním jazykem arabština, většina Tunisanů však hovoří francouzsky, v turistických oblastech navíc anglicky i německy.
Vyprahlá poušť? Nikoliv! Lesy i step, kaktusy i palmy
Flora Tuniska úzce souvisí se specifickými klimatickými a půdními podmínkami, příroda je tu proto neskutečně rozmanitá. Severovýchodní část země je zalesněná, vyznačuje se značnou druhovou pestrostí, rostou zde korkovníky, duby, jedle, osiky, atd. Na úpatí hor převládají křovinaté lesy vřesovitého charakteru, tzv. macchie. Vnitrozemská step je zarostlá trávou alfa.
Flora jižních oblastí je oproti tomu velmi chudá. Na jihu rostou především kaktusy, agáve a aloe. V oázách se díky bohatým spodním pramenům daří hlavně datlovým palmám.
Ovoce, vonné byliny i zelenina
Nížiny Tuniska jsou jako stvořené pro pěstování ovoce. Nejrozšířenější jsou pomerančovníky, citroníky, mandarinky, mandlovníky, fíkovníky, broskvoně, granátové jabloně, jahody a melouny. Dále se pěstuje obilí, cukrovka, luštěniny a zelenina, vinná réva, taky aromatické rostliny jako je například tymián, vavřín, máta nebo rozmarýn.
Olivy vedou, Jasmín je symbolem
V Tunisku roste asi 60 milionů olivovníků, a tak není divu, že Tunisko je čtvrtým největším vývozcem oliv světa. Mezi další nejdůležitější exportní komodity patří fosfáty, olivový olej, datle, tráva alfa a dub korkový. Národní květinou Tuniska je jasmín. Velice často se v zahradách a u domů vyskytují také lilie, růže či krásné, leč jedovaté oleandry.
Olivovníků roste v Tunisku na 60 milionů, to je více než 6 stromů na každého Tunisana; foto a informace: http://botany.cz/cs/olea-europaea/
Jahodový strom či růže z Jericha
Tunisko má také svůj rostlinný unikát, řekněme výjimečnou rostlinu, tzv. jahodový strom, jehož název vznikl na základě plodů, které jahody nápadně připomínají. Velkou zvláštností je také tzv. růže z Jericha, což je pouštní rostlinka, jejíž zaschlé kulaté tobolky dokáží přežít bez vody dlouhá léta a při styku s vláhou se probudí,otevírají a zazelenají.
Tzv. růže z Jericha je tajemná rostlina schopná přežít dlouhá léta bez kapky vláhy v podobě seschlých malých klubíček, která honí vítr po poušti. Jakmile ale narazí na vodu, rázem se rozvine a zazelená. V mnohých rodinách se předávala z generace na generaci jako nositel rodinného štěstí.
Zaujme vyprahlé Tunisko něčím i zahradníky a pěstitele?
Tunisko určitě stojí za prozkoumání. A když už tam budete a uděláte si výlet na Saharu, můžete mít na paměti jisté staré arabské přísloví, které říká. „Jen v poušti je člověku umožněno okusit slasti svobody.“ Mohu potvrdit, kdo aspoň jednou v životě bude pozorovat krásu pouštního západu slunce a uvidí krutou nádheru pouštní přírody, určitě dá tomuto přísloví za pravdu. Zatoužíte se zase vrátit…