Kategorie

Zahradní kalendárium na březen

Jaro je pro zahrádkáře měsícem výsevů, příprav a očekávání co nám počasí ještě nachystá. Sluníčko je třeba, aby se půda co nejdříve rozehřála, ale prudké paprsky mohou popálit jemné lístky klíčících rostlinek a nadělat spoustu škody na holých kmenech a větvích ovocných stromů.

Faraon a Oliver vám budou chutnat

V semenářstvích začíná pravidelné jarní hemžení semínek chtivých zahrádkářů. A je z čeho vybírat. Letošní rok se na trhu objeví celá řada nových odrůd, z nichž jsme pro vás vybrali je malou ochutnávku. Na prodejnách je najdete v typickém balení barevných sáčků pod značkou Nohel Garden.
Ředkvička ´Faraon´ je raná odrůda, určená především k rychlení, ale i k jarnímu a pěstování na venkovních záhonech. Bulvičky jsou středně velké až velké, kulovité, šarlatově červené barvy tmavší intenzity. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu a praskání bulviček. Vegetační doba od výsevu je zhruba měsíc.
Další novinkou je velmi raná ředkvička Fortuna F1, rovněž pro jarní výsevy ven. A ten kdo nepohrdne ředkvičkou s protáhlými červenými bulvičkami, na spodní části s bílou špičkou koupí se semínka odrůdy Slovana.
Jedna z mála zelenin, která roste jako z vody a téměř bez našeho přičinění je kopr. Může se rychlit nebo vysévat přímo na záhon již začátkem března. Odrůda Oliver má husté olistění středně zelené barvy. Ze skleníku jej sklízíme 42 až 50 dnů, při pěstování na záhoně zhruba o tři týdny déle.

Zelená domácnost

Příští měsíc nás již čeká spousta práce venku. V čase, který nám zbývá věnujme zvýšenou péči pokojovým rostlinám. Osprchováním ulevíme květinám od prachu, připravíme si vhodné nádoby a substrát a pomalu začneme s přesazováním.
Pro přesazení vybereme květináč o dva až čtyři centimetry větší než je velikost původní nádoby, na dno dáme drenážní vrstvu z hrubšího štěrku, drobných kamínků nebo keramzitu a zasypeme hrstí zeminy. Vsadíme květinu, které jemně očistíme kořeny a zeminu dosypeme asi jeden až dva centimetry pod okraj květináče. Zlehka květinu přitlačíme a zalijeme.
Po výsadbě nikdy nedáváme květinu na prudké slunce. Čerstvě přesazené rostliny jsou náchylné k popálení. Raději počkejme týden až deset dní a pak ji můžeme umístit tam, kde byla zvyklá.
Pokojové květiny nemusíme přesazovat každoročně, zvlášť mohutné plamy a fíkusy se přesazují až když je původní substrát téměř prorostlý kořeny. To samé latí i pro kaktusy a sukulenty, které nejsou na výživu tak náročné jako liánovité a kvetoucí rostliny.
Podle intenzity přibývajícího světla bychom měli také pozvolna začít s přihnojováním. Pro listové nekvetoucí květiny je vhodné hnojivo s vyšším obsahem dusíku, kvetoucím prospěje hnojivo s podílem draslíku a fosforu, které podpoří násadu poupat.

Okrasná zahrada

Rozsáhlou péči po zimě potřebují ovocné i okrasné dřeviny. Zkontrolujeme, zda se na kmenech neobjevily mrazové trhliny nebo jestli nejsou větve polámány od sněhu. Rány po mrazu vyřízneme až do zdravého dřeva a ošetříme stromovým balzámem a později po zaschnutí i štěpařským voskem. Totéž provedeme u polámaných větví, které včas pilkou odřízneme a ránu dočistíme nožem tak, aby nezůstaly „otřepené“ okraje. Stejným způsobem postupujeme i u okousaných stromků, pokud nejsou rány příliš hluboké. Současně s ošetřením poškozených stromků provádíme jarní řez a poté stříkáme jádroviny Discusem proti padlí a strupovitosti, na svilušky a květopasa jabloňového působí Talstar a na obaleče Decis, Karate nebo Talstar. Keře drobného ovoce (angrešty a rybízy) prosvětlíme a pokud potřebují, i zmladíme. Vyřežeme všechny křížící se a uschlé výhony a ostatní zkrátíme o třetinu délky.
V okrasné zahradě upravíme mísy okolo keřů a pokud jsme nestihli upravit živý plot začneme s řezem. Na záhonech zatlačíme rostliny povytažené mrazem zpět do půdy. Máme-li v úmyslu založit vřesoviště nebo sázet azalky či rododendrony, připravíme jim vhodné stanoviště. Vykopeme jámy a opatříme si včas vhodný substrát. Ve skleníku nasejeme letničky na předpěstování, například begonie semperflorens, lobelky, petunie. Ageratum – nestařec a ve vyšších polohách i gazanie a Portulacu.
V průběhu měsíce se začneme zabývat balkónovými rostlinami. Uskladněné pelargónie vyneseme na světlo, seřízneme je a jejich vrcholové části použijeme k množení. Hlíznaté begonie uložíme na předklíčení do rašeliny, ale pozor, hlízy sázíme mělce. Horní polovina hlízy musí vyčnívat ze substrátu, jinak začne zahnívat. Hlízy raší při teplotě okolo 18°C. Z letošních novinek si vybere i ten nejnáročnější pěstitel. V sortimentu velkokvětých begonií je zajímavá odrůda Pin Up Flamme, s jednoduchým tmavě oranžovým květem se zlatožlutým středem. Z převislých zaujmou jedno i dvoubarevné odrůdy Chanson.

Zahradníkův diář

  • Počasí nám letos přeje, proto urychleně provádíme výchovný řez ovocných stromů, u peckovin odstraňujeme vlky a u podzimní výsadby upravíme tvar korunky
  • Ošetřujeme broskvoně proti kadeřavosti
  • Kompostem přihnojíme ovocné dřeviny.
  • Je nejvyšší čas prořezat vinnou révu. Letos začne míza proudit velmi brzo a jakmile začne réva rašit je na řez už pozdě.
  • Zakládáme pařeniště a připravíme půdu k předpěstování zeleniny.
  • Do skleníku zasejeme letničky na předpěstování
  • Uskladněné balkónové rostliny vyneseme na světlo a začneme je zalévat.
  • Opatříme si substrát pro pokojové rostliny a začneme s přesazováním
  • Trávník přihnojíme drobným kompostem, do něhož přidáme průmyslové hnojivo
ab
ab
ab
ab
ab