Kategorie

Zahrada v září, na co všechno myslet!

Babí léto 2008 je tady. Na co všechno nesmíme zapomenout, jaké důležité práce nás čekají, taky která část zahrady nás potřebuje nejvíce, o tom všem se dočtete v tomto článku. Navíc další své rady a zkušenosti prostřednictvím mp3 přidá zahradník Ing. Vlastimil Šindelář.
 

Krásně bude do půli září

Přestože prázdniny skončily, léto oficiálně pokračuje dál. Meteorologové slibují minimálně do půli září nádherné dny, s teplotami kolem 25 stupňů. Pravda, deštivým dnům se nevyhneme, ale má jich být málo. Máme tedy spoustu času na péči o zahrádku.

Ovocná zahrada

Je pro nás v měsíci září nechci říct nejdůležitější, ale sklizeň úrody určitě můžeme považovat za hlavní činnost tohoto měsíce. Sklízíme hrušky, švestky a jablka především. Kontrolujeme stav ovoce, pokud je v pořádku, uskladníme jej a zároveň myslíme na jisté zásady. Ukládáme je do chladnější místnosti s teplotou nepřesahující sedm stupňů Celsia. Jablíčka ukládáme do lísek stopkami nahoru. A mějme na paměti, že nesmíme ukládat ovoce se zeleninou. Jablíčka či hrušky rády přejímají pachy po zelenině. V září kontrolujeme stromy a odstraňujeme poškozené či napadené části. Mysleme také na to, že nesmíme nechávat plody na stromech, protože jsou rájem pro nejrůznější škůdce a choroby. Kupříkladu šarkou napadený strom švestek či pološvestek, je nevyléčitelný, musíme jej vykopat a spálit. Na jeho místo nesázejme jiné slivoně! I ty jiné by mohly být na šarku citlivé. Na toto místo ale můžeme bobuloviny či jádroviny. Ořechy sklízíme ve chvíli, až začnou samy padat ze stromů. Vlašské ořechy se rády suší na sluníčku a čerstvém vzduchu.

Okrasná zahrada

Září v okrasné zahradě je ve znamení výsadby. Sázíme kupříkladu cibuloviny, nejčastěji jsou to tulipány, krokusy, modřence, bledule, sněženky. Na přelomu září a října pak můžeme vysázet například narcisy, zahradní tulipány či lilie. Lilii by mohly zbožňovat především dámy, protože lilie v řeči květin znamená: Vyzývám tě, abys mě miloval, milovala.

Jak sázíme cibuloviny

Záhon pro cibuloviny by měl být precizně zrytý, v zemině by měl být kompost, rašelina a písek. Sázíme je do menších či větších skupin stejného druhu či odrůdy. Pro cibulky uděláme důlek o hloubce zhruba 6 – 8cm, pro ty větší je dobrá větší hloubka, 12 – 15cm. V září rozšiřujeme skalku nebo si stavíme úplně novou, letněné pokojové květiny vracíme zpět do bytu, musíme dostatečně zalévat jehličnany, aby v pořádku přečkaly zimu, přihnojujeme okrasné dřeviny, které jsou citlivější na mrazy, aby nenamrzly, je třeba také ošetřit volnou půdu, aby byla připravena na jaro.

Trávník

Ještě v září musíme alespoň jednou týdně sekat trávník. Pokud je sucho, musíme ho zalévat. Pokud jsme ale trávník nezaložili na jaře, máme ideální příležitost. Dny jsou ještě dost teplé na to, aby semeno vyklíčilo. Ovšem pozor, s výsevem nečekáme déle než do poloviny září. A když má travní semeno vhodné podmínky k rychlému rašení, do zimy máme na zahradě pěkný zelený koberec.

Přesazujeme trvalky

Září je ideální doba rozdělit a rozsadit trvalky. Jsou většinou po odkvětu, my už jen odstraníme suché stonky a velké trsy rozdělíme a rozsadíme. Tímto je snadno namnožíme. Pokud je chceme umístit na nové stanoviště, musíme si nejprve připravit záhony. Zem musíme zkypřit, zbavit plevele a záhon vyhnojit. Pak trvalky při vysazování můžeme dělit. Přesazujeme například floxy, japonské sasanky, podzimní astry, taky můžeme hořce či pupalku. Pozor na balkonové rostliny, ve druhé polovině září mohou přijít první mrazíky. Mučenka či banánovník by mohly venku trpět, olivovník či fíkovník první mrazíky přežije.

Zeleninová zahrada

Vyséváme ředkvičky, česnek, špenát, kopr. Česnek můžeme vysazovat až do poloviny října, ale neměl by se sázet do půdy po cibuli, pórku, rajčatech, bramborách či po česneku samém. Sklízíme rajčata, papriky, patizony, malé dýně, červenou řepu a další druhy zeleniny. Po sklizni záhony zbavíme zbytků, které mohou napadat škůdci a choroby. Zeminu pohnojíme kompostem. Ideální je zelené hnojení. Práce na zahradě v září je více než dost, ale říká se, že práce na zahradě prodlužuje život. Tak vzhůru na ni.

Na otázky redakce odpovídal pan Ing. Vlastimil Šindelář, zahradník.

www.zahradatepla.cz

Titulní fotografie: www.freefoto.com
 
ab
ab
ab
ab
ab