Pojďte si společně s námi připomenout, která část zahrady nás bude potřebovat nejvíce. Jaké důležité práce nás čekají a nenechají ještě odpočívat. A na co musíme určitě myslet? Cenné rady a zkušenosti jsou součástí tohoto článku. Opět odpovídá Ing. Vlastimil Šindelář, zahradní architekt.
Zeleninová zahrada nás potřebuje
Sklízíme veškerou tykvovitou, luskovou, kořenovou i košťálovou zeleninu. Nejprve si určíme místo, kam sklizeň uložíme, poté ji necháme řádně osušit a teprve pak uschováme na příslušné místo. Tím práce ale nekončí. Všechny vyklizené zeleninové záhony zryjeme, a tak je připravíme na následující rok. Do půdy můžeme zarývat chlévský hnůj. S tím ale opatrně, nedávejme ho do záhonů, kde máme v plánu pěstovat cibulnaté a hlíznaté rostliny.
Nezapomeňme, že říjen je měsíc výsetby kořenové zeleniny
V říjnu můžeme vysévat kořenovou petržel a černý kořen. Vysazujeme také ozimé druhy česneku a hlávkového salátu. Zimní pór a špenát můžeme ponechat v záhoně a sklízet je až
během zimy. Do skleníku či zakrytých objektů umísťujeme některé zeleniny s kořeny na přezimování, např. růžičkovou kapustu nebo řapíkatý celer. Stále plejme, aby se plevel nemohl vysemenit. Semena většiny druhů plevele by přežila zimu v půdě a neustále nám dělala paseku.
Postarejme se o okrasnou zahradu
V říjnu bychom měli vykopat cibule a hlízy některých okrasných rostlin, např. mečíky, begonie, dosny či tygřice. Než cibulky a hlízy uložíme, musíme je nechat očistit a nechat oschnout. Říjen je vhodný měsíc pro výsadbu stromků na zahradě, ať už listnatých či jehličnatých okrasných dřevin (článek o tomto tématu naleznete také ve vašem Světě bydlení v sekci Zahrada), zároveň je ten správný čas zasadit listnatý živý plot. Jehličnaté živé ploty vysazujme raději až na jaře.
Je čas na novou skalku a další práce na okrasné zahradě
Sekání trávníku provádíme na 2 – 3 centimetry, zároveň trávník ošetřujeme proti plevelům a mechu. Sázíme narcisy a otužilé trvalky, které kvetou na jaře, dále pak růže a tulipány. V říjnu je ten pravý čas k zakládání skalky. Okrasným stromům bychom měli odřezat unavené, nemocné či zlomené suché větve. Odkvetlé letničky odstraníme ze záhonů, které poté zryjeme.
Jestliže jste přes léto měli na zahradě nebo na terase rostlinky, kupříkladu oleandry, pak je nejvyšší čas je přemístit do chladných, ale světlých prostor. U rostlin omezíme zálivku a přestaneme je hnojit.
Nezapomínejme na ovocnou zahradu!
V září a říjnu je v ovocné části naší zahrady ve znamení sklizně zimních odrůd jablek a hrušek. Také o skladování ovoce se dočtete na vašem Světu bydlení, v sekci Zahrada. Jablka i hrušky skladujme maximálně ve dvou vrstvách, v bedýnkách či v přepravkách, v chladných a suchých podmínkách. Teplota kolem sedmi stupňů je ideální. Důležité je s jablky zacházet při sklizni opatrně, aby nedošlo k jakémukoliv poškození. To vede ke snížené schopnosti skladování.
V říjen je měsíc pro výsadbu angreštu, rybízu a ovocných stromů. Ty lépe zakoření, když je před výsadbou namočíme na jeden nebo dva dny do vody. Výsadbě stromků je věnováno zvláštní téma, kdy vám své rady a zkušenosti předá také Ing. Vlastmil Šindelář, zahradní architekt.
Další práce s ovocnou zahradou
Na chráněných a teplých místech vysazujeme nové rostliny vinné révy a zavlažujeme záhony s jahodníky. Jahodníkové záhony okopeme a k rostlinkám přihrneme zeminu, kterou chráníme netkanou textilií proti mrazům.
Říjen na zahradě je významným měsícem. Máme-li práci na zahradě obecně shrnout, je čas na sázení ovocných stromků, které bychom měli pletivem kolem kmene chránit proti okousání divokou zvěří. Prázdné zeleninové záhony zrýt a pohnojit, abychom je připravili pro následující sezónu.