Kategorie

Zahrada v dubnu - vertikutace a hnojivo

Jak vyčistit a provzdušnit trávník, jak správně hnojit a čím, jak správně sadit jahody, která odrůda je nejlepší? To všechno by měl zahradník řešit v dubnu.

Jak vyčistit a provzdušnit trávník

Trávník je po zimě plný odumřelé organické hmoty a mechu. Je třeba jej pročistit a provzdušnit. K tomuto se užívají různí pomocníci, říkáme jim provzdušňovače a vertikutátory.

Co je vertikutace?

Slovo pochází z angličtiny a znamená vertikální řez (vertical cut). Především vertikutátor čistí půdu pod drny od nečistot a posekané trávy. Díky ocelovým nožům, které se doslova zařezávají do hloubky jednoho až dvou milimetrů do země, se náš trávník stává opět zdravý, může dýchat. Ideální je vertikutaci provádět dvakrát ročně, nejlépe teď, v dubnu, a pak koncem léta, po prázdninách. Nejvhodnější doba je zhruba dva dny po dešti. Pokud je sucho, je vhodné alespoň den intenzivně trávník zalít a zalít jej také po vertikutaci. Pozor ovšem na hlubokou vertikutaci, ta připadá v úvahu jen při obnovení poškozeného trávníku, jinak zdravý trávník poškodí. Ideální je vertikutovat do střední hloubky, současně přihnojovat a dosévat, pokud je třeba. Vertikutátor je výborný k odstranění mechu a odumřelé trávy, rozrušuje ztvrdlý povrch zeminy, narušuje a omezuje růst trávníkových plevelů, kypří povrch půdy, která pak lépe přijímá vláhu, živiny i vzduch.

Kdy hnojit zahradu?

Nejlépe před rytím či mírným nakypřením půdy a urovnáním povrchu. Ideální doba je teď, na jaře, když je půda dostatečně vlhká a granule budou mít dostatek času nabobtnat a rozložit se. Je dobré dodržet dávkování uvedené výrobcem, protože zbytečně velké dávky sice většinou nepoškodí rostliny, ale většina živin se v půdě nestačí navázat a z půdy se vyplaví. Granule proto rovnoměrně rozhodíme po povrchu, a co nejdříve je zapravíme do půdy. Hnojiva rozlišujeme organická, minerální a nově takzvaná guano.

Organická hnojiva

Rostlinami jsou rychleji přijímány. Hlavním organickým hnojivem je chlévský hnůj. Velká výhoda chlévského hnoje je ta, že vedle hlavních živin obsahuje i různé stimulátory a hormony, které podporují růst a tvorbu kořenů u rostlin.

Minerální hnojiva

To jsou většinou granule, které se snadno dávkují a rozhazují po záhonech. Ovšem živiny z nich se musí v půdě navázat na organickou hmotu, aby je mohli rostliny využít.

Guáno

Jeden z prvků, který v hnojivu chyběl, je fosfor. Ten se podařil do hnojiva doplnit díky guánu. Guáno je mineralizovaný trus mořských ptáků, který se usazoval na nehostinném západním pobřeží Jižní Ameriky v dnešním Chile a Peru. Srážky se tam téměř nevyskytují, proto trus vodních ptáků, kteří tam ve velkých koloniích žijí, zůstává usušený a po staletí se ukládá do velkých vrstev. Časem tak dochází k jeho mineralizaci. Nyní se těží a přidává právě do granulovaného hnojiva.

Jak vybrat správnou odrůdu jahod

Výběr odrůdy záleží na tom, kde jahody chceme pěstovat a za jakým účelem. Na zahrádku volíme většinou jinou odrůdu než pro velkovýrobní pěstování. Požadavky máme odlišné. Zahrádkář vyžaduje především dobrou chuť jahod a odolnost proti chorobám a škůdcům, velkovýroba naproti tomu vyžaduje především velké pevné plody, které se neotlačí při dopravě. Za jednu z nejlepších odrůd posledních let můžeme považovat odrůdu Induka. Má krásné červené plody, které jsou sladké a mají příjemnou osvěžující chuť. Jahody můžeme sázet na podzim nebo na jaře. Ke konci léta je ale většinou sucho, proto je lepší je zasadit teď na jaře. To častěji prší a země je nasáklá vláhou. Půda pro jahody by měla být propustná, nevhodná je těžká půda, která je zamokřená, tam jahodník špatně roste. Měla by být lehčí a měla by obsahovat velké množství organické hmoty.

Jak je třeba mít upraven záhon pro jahody

Záhon před výsadbou jahodníku je třeba důkladně pohnojit, ideální je hnůj, který do půdy zapravíme, můžeme ve větších dávkách. Po výsadbě se prodávají speciální hnojiva přímo pro jahodník organické i neorganické. Pokud se po zasazení udělá sucho, je nutné zalévat pravidelně. Potom, když už jahody rostou a jsou zakořeněné, zálivka není nutná, ale měli bychom zalévat od jara do květů, kdy jahodník roste a zesílí. Díky tomu pak přinese velkou úrodu. Neměli bychom zalévat, když se začnou tvořit plody, pak může vzniknout choroba a jahody se zkazí.

ab
ab
ab
ab
ab