Kategorie

Zaha Hadid představila v Kolíně nad Rýnem Ideal House

Je jen málo žen, které v architektuře dosáhly tolik úspěchů jako Zaha Hadid, držitelka Pritzkerovy ceny - nejvýznamnějšího světového ocenění pro žijícího architekta. Na své si přišla i nedávno v Kolíně nad Rýnem, kde představila svůj nový projekt.
Od 15. do 21. ledna se v německém Kolíně nad Rýnem konal mezinárodní veletrh nábytku Imm Cologne, na kterém slavná architektka Zaha Hadid společně s japonským designérem Naoto Fukasawem představila projekt Ideal House Cologne. Centrální myšlenkou projektu je červený box, který je vždy umístěn na nejfrekventovanější promenádě. Box představuje jednu z vizí bydlení v budoucnosti. Hadid ke svému projektu dodala: "Nejdřív jsme usilovně pracovali s vnější formou, ale nakonec jsme se opět vrátili ke krychlovité formě, která je tak precizní. Naše práce se soustředila hlavně na vnitřní dutiny a závity." Pořadatelé oslovují slavné architekty, aby představili své vize bydlení, od roku 2003.

Ideal House Cologne – bydlení budoucnosti?

Dekonstruktivistka Zaha Hadid

Zaha Hadid  (1950) je proslulá neustálým posouváním hranic v architektuře a designu. Tato slavná architektka pochází z Iráku, ale již mnoho let žije a pracuje v Londýně, kde si založila vlastní kancelář a ateliér. Její práci možno přirovnat k experimentům. Architektka si hraje s prostorovými kvalitami a  koketuje s vizemi, které jsou silně nadčasové. Výsledkem je rozšíření a zvýšení působivosti stávajícího prostředí s puncem dokonalé estetiky. Hadid pokrývá širokou tvůrčí oblast od urbanismu až po návrhy interiérů a nábytku. Odborná veřejnost ji zařazuje k dekonstruktivistické architektuře.

Zaha Hadid, držitelka Pritzkerovy ceny

Kouzlo disharmonie

Dekonstruktivizmus je architektonický směr, který mnozí spojují s postmodernou, a který se vyvinul v Evropě a v Americe v osmdesátých a devadesátých letech. Touto definicí se popisuje projektové pojetí, které deformuje euklidovskou geometrii, distancuje se od obvyklých proporčních a stavebních kánonů klasické i moderní architektury a odmítá jakákoli pravidla soudržnosti a přesnosti. Opakující se rysy staveb v tomto stylu jsou dvojznačnost, nejistota, disharmonie ve vzájemné skladbě tvarů a materiálů a nepravidelnost. Konvenční rysy architektury se rozkládají a znovu skládají do zdánlivě nesoudržných forem, které často vzdorují zákonům gravitace. Dekonstruktivizmus byl internacionálním stylem poprvé uveden v roce 1988 na výstavě Dekonstruktivní architektura v newyorském Museum of Modern Art. Mezi hlavní představitele této nové tendence kromě Zahy Hadid patří: Frank Gehry, Daniel Libeskind, Rem Koolhaas, Peter Eisenman, skupina Coop Himmelblau a Bernard Tschumi.

Autorem tohoto dekonstruktivistického domu je světoznámý americký architekt Frank O. Gehry
ab
ab
ab
ab
ab