Kategorie

Za mamuty do architektonicky oceňovaného Archeoparku Pavlov

Za mamuty do architektonicky oceňovaného Archeoparku Pavlov
Netradiční muzeum v malebné vinařské obci na jihu Moravy nabízí kromě edukativního také architektonický zážitek. Realizace z dílny ateliéru Radko Květ vyhrála Českou cenu za architekturu 2017 a ještě předtím získala ocenění Stavba roku 2016. Místo s bohatou historií i okolní přírodou skvěle poslouží jako cílová destinace rodinného výletu.

Archeologický park Pavlov byl slavnostně otevřen v roce 2016. Prostřednictvím nového komplexu se zpřístupnila lokalita patřící mezi národní kulturní památky. Návrh výstavby navazuje na zdejší členité prostředí a plynule do něj zapadá.

Foto: kvetarch.cz

Koncept stavby je do detailu promyšlený. Vystupující věže v bílého betonu odkazují na okolní vápencové skály. Nálezová vrstva je uložená hluboko pod povrchem a navíc nebylo možné zásadně stavebně zatížit zdejší chráněnou krajinu. Proto je hlavní prostor muzea ukrytý pod zemským povrchem.

Foto: kvetarch.cz

„Archeopark Pavlov je pečlivě zasazený do okolní přirozené a kulturní krajiny. Skrývá i odkrývá důležité místní archeologické nálezy a vyjadřuje silný smysl pro toto místo, odvozený od pečlivě realizované odezvy na pozemek a prostředí,“ zhodnotila vítězný projekt porota České ceny za architekturu.

Foto: kvetarch.cz

Podzemní expozice na ploše více než 500 m2  seznamuje veřejnost s výsledky dlouholetých vědeckých výzkumů pomocí interaktivních audiovizuálních technologií i klasické muzejní prezentace.

Foto: kvetarch.cz

Rozsáhlá sbírka archeologických nálezů a objevů pokrývá duchovní i materialistickou stránku života pravěkých lidí. Portfolio vystavovaných exponátů zahrnuje kamenné nástroje, kostěné i umělecké předměty. Jsou tu představena témata jako lov, každodenní život na sídlišti, umění, pohřbívání, rituály a magie.

Foto: kvetarch.cz
ab
ab
ab
ab
ab