Kategorie

Vytrvalci z říše pokojových rostlin

Je načase si přiznat, do které skupiny patříte - staráte se o rostliny spolehlivě, nebo jste roztržitější? Pokud na vás sedí to druhé, máme tu několik tipů na rostliny, které vaše zacházení spíš přežijí.

Přiznejme si to, pokud nejste zrovna pečlivky, pokojová rostlina musí být docela vytrvalá, aby se životem probojovala z větší části sama. Které rostliny tedy pořídit, pokud nejste zrovna úzkostliví pěstitelé?

Zelenec (Chlorophytum Comosum)

Měli jste někdy doma zelenec, pamatujete si na něj například z dětství? Pokud ano, už možná tušíte, co je jeho hlavní přednost: Nepotřebuje mnoho světla. Zelenec je opravdu světelně nenáročný, proto jej často umisťujeme do chodeb, na schodiště a do jiných spojovacích prostor, kde mnoho denního světla nebývá. Obvykle přečká i to, když jej dlouho nepřesadíte (ale neberte to jako výmluvu).

Lopatkovec (Spathiphyllum Wallisii)

Lopatkovce jsou na tom podobně jako zelence, mnoho světla nepotřebují. Jsou ideální pro zkrášlení "hluchého" prostoru v koutě u pohovky nebo jiného místa, se kterým si tak docela nevíte rady, ale nechcete je zastavět dalším nábytkem. Oproti zelenci má ovšem lopatkovec ještě jednu vlastnost, která pro šeromilné rostliny není vůbec typická - umí vyrašit do květu.

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Rostlina s legračním jménem a typickými lesklými listy v tmavozelené barvě je skutečně bojovník. I když si na něj chvilku nevzpomenete s vodou, pravděpodobně to přečká v relativním zdraví. Kromě toho i zamiokulkas vydrží v tmavších částech bytu, takže nemusí trůnit na parapetu okna nebo v jeho blízkosti.

Tchýnin jazyk (Sansevieria Trifasciata)

Jízlivý český název dělá této rostlinně tak trochu medvědí službu. Tchýnin jazyk si bohužel mnoho z nás spojuje se starými, zašlými byty, možná dokonce se školní chodbou nebo čekárnou na zdravotním středisku. Celé je to nefér jak vůči tchýním, tak vůči této pokojové rostlině. Jen se na ni podívejte (tedy na tu rostlinu)! Jak je krásně žíhaná. Jak hladce elegantní jsou její listy. Jak se hrdě derou nahoru. Ať je v šeru, nebo nějakou dobu na suchu, tchýnin jazyk jen tak něco nezahubí.

Dracéna (Dracaena Sanderiana)

Dracény a vůbec bambusovité rostliny jsou další výborná volba, pokud se ohlížíte po něčem odolnějším. Jejich hlavní výhodou je exotický vzhled. Některé připomínají palmy, jiné dokážou evokovat cesty po Východní Asii, a všechny do jendé působí majestátně.

ab
ab
ab
ab
ab