Máte problém čím osázet nevzhledný kout? Nechcete zahradě obětovat spoustu času a přitom byste se chtěli opájet vůní květů?
JAK NA TO
Využijte zvláštní skupiny rostlin, které splňují zmíněné požadavky a jsou ještě mnohdy léčivé. Je samozřejmostí, že lidé s alergií na včelí jed se medonosným rostlinám obloukem vyhnou, ale ti ostatní se kromě vůně mohou těšit i na vzácné návštěvníky – motýly a čmeláky.
Na výrazném a zdaleka viditelném květu pampelišek ráda hoduje včela
Kam s nimi?
Na výběr máte několik možností: semena zasejete na okrasný záhon nebo jimi můžete doplnit stávající výsadbu. Lze si založit i speciální luční koutek, kde se hmyz dosytosti namlsá a přitom nebude na obtíž. Pro takovou „luční“ zahrádku stačí malá plocha s léčivkami bohatými na pyl i nektar (podběl, heřmánek, devětsil, benedikt, třapatka, měsíček, pelyněk či arnika). Většina léčivek se stejně sklízí v době, kdy včely nelétají, tedy brzy ráno anebo k večeru, takže žihadel se bát nemusíte. A jestli zrovna neholdujete bylinkám, aromatická máta, dobromysl nebo meduňka splní medonosnou úlohu také. Pro včely je velkým lákadlem například i svazenka, která může dobře posloužit jako zelené hnojivo (zarýváme je na záhony i pod ovocné stromy).
Zahrada s lučním podrostem je velmi pestrá a rostlinám se v ní dobře daří
Pestrá krása
Užanka kvete po celé léto a je vyhledávanou pastvou včel. Hodí se i jako okrasná letnička nebo může zdobit obrubu jako nízký stříhaný plůtek. Včelaři vědí, že bohatým zdrojem pylu a nektaru jsou i slunečnice, měsíček, astry, protěže, chryzantémy, kopretiny, třapatky, omany, jiřiny, kamzičníky, okrasné bodláky a mnoho mnoho dalších. Vykvést a vysemenit můžeme nechat i mnoho zelenin, jako např. ředkvičku, kopr, kadeřávek, černý kořen či salát. Záhony mohou svítit nepřebernou paletou barev a vonět každému podle libosti – vám i včelám.
V lučním podrostu se dobře vyjímají semikrásky
Keříky pro včelky
Z dřevin mezi nektarodárné druhy patří skalník (Cotoneaster). Nízký keř s daleko rozloženými, téměř vodorovnými větvemi na podzim přináší množství nápadných červených plodů. Hodí se do větších skalek, k rychlému ozelenění větších ploch i do vegetačních nádob.
Jako velmi hodnotná medonosná rostlina je ceněn pámelník (Symphoricarpos) se známými bílými kulovitými bobulemi. Uplatnění nachází jako krycí, skupinový nebo plotový keř nebo jako podrost pod vyššími dřevinami.
Nejen k zakrytí koutů je vhodná pnoucí forma zimolezu – Lonicera japonica, var. repens. Opadavý listnáč dorůstající výšky až 1 m nahradí půdní kryt tam, kde se trávníku nedaří.
Krásné květy zimolezu Lonicera japonica přilákají velké množství hmyzu