Kategorie

Výmalba krok za krokem

Změna je život. Pokud vás už omrzel například současný vzhled stěn vašeho obydlí, poradíme, jak se vyhnout nejčastějším chybám při malování.

Na malování potřebujete prostor. Než začnete malovat, vykliďte místnost. Nábytek pokud možno přesuňte jinam, případně ho umístěte do středu místnosti a zakryjte ochrannou plachtou. Nezapomeňte na žaluzie, závěsy, záclony a závěsné lampy. Doporučuje se také zcela vypnout elektrický proud.

Pokud se chystáte natírat také okna a dveře, sejměte z nich kování. Sundejte spínače a zásuvky, případně je něčím překryjte, aby se zbytečně neumazaly. Podlahu zakryjte igelitovou plachtou. Na trhu jich je dnes k dostání celá řada. Volit můžete jak podle rozměrů, tak podle tloušťky. Před malováním také vysajte místa, kde se usazuje prach. Aby se při práci už dál zbytečně nevířil, vypněte vytápění v podlaze.

Co vyžaduje příprava?

Moderní barvy sice výborně kryjí, nejdříve je ale nutné důkladně připravit povrch. Jestliže se rozhodnete odstranit ze zdí starou malbu, budete k tomu potřebovat kbelík, houbu a hadr, silný čisticí prostředek a gumové rukavice. Mokrou omítku nechte před natíráním dokonale oschnout. Může se také stát, že se na stěnách nachází plíseň. Odstranit ji můžete bělicím, nebo speciálním čisticím prostředkem, hubícím fungicidy. Takto ošetřenou plochu je poté třeba důkladně opláchnout.

Lesklý nátěr nebo nátěr hrubý na dotek odstraníte korkovým špalíčkem zabaleným do smirkového papíru. Loupající se barvu seškrábněte dlátem nebo škrabkou. Na vzniklé prohlubně naneste barvu. Pokud jsou hlubší, zarovnejte je jemným tmelem. Po zatvrdnutí ho obruste do hladka. Ze dřeva odstraníte původní barvu nejsnáze horkovzdušnou opalovací pistolí. Se zbytky tapet vám pomůže napařovací odstraňovač tapet.

Co je třeba k malování?

Nejpoužívanějším nástrojem k natírání je štětec. Většina se jich vyrábí z přírodních štětin. Ty jsou upevněny do ochranného kování a připevněny k držadlu. Štětce s umělými štětinami se používají k natírání latexových barev. Štětce se vyrábějí od šířky 12 mm do šířky 150 mm. Nejmenší štětce se používají pro drobné natírání, naopak ty největší jsou vhodné k natírání velkých a souvislých ploch. Někdy ale může být používání štětce zbytečně únavné. Alternativou jsou natírací válečky a natírací polštářky.

Barvy a laky se také prodávají ve spreji. Na většinu natíraných ploch dosáhneme zpravidla ze stoje či z pokleku. Abychom se však dostali ke stropu a k horním částem stěn, budeme potřebovat šta?e. V ideálním případě budou mít plošinku, na které se udrží nádoba s barvou.

Do práce

Zvolte si štětec, který se hodí pro natíranou plochu. Úzký štětec se hodí na drobné natírání, seříznutý využijete při nátěrech velmi malých ploch, široký usnadní natírání velkých ploch. Před tím, než použijete nový štětec, zbavte ho volných štětin pohybem proti dlani. Starší štětce omyjte. Ujistěte se, že kovová objímka štětce není rezavá. Mohla by totiž znečistit barvu.

Příprava a plánování

Nejlepších výsledků při jakémkoliv malování či natírání dosáhnete, když dostatek času věnujete přípravě a naplánování prací. Sice jde o nejméně zajímavou část malování, ale její podíl na kvalitě konečného výsledku je velký.

Budete potřebovat

Zakrytí: textilní povlaky; krycí páska; plastikové pytle a fólie Plnění a broušení: skalpel; špachtle; elektrická bruska nebo brusný papír střední hrubosti Mytí: roztok jemného čisticího prostředku; gumové rukavice; kbelík a houba Pružné plnění: pistole s akrylátovým tmelem

Materiál

Plnění a broušení: univerzální plnidlo Pružné plnění: kartuš akrylátového tmelu Odstranění skvrn: patřičný čistič skvrn

Tmelení a broušení

1. Všechny malé díry a praskliny na zdech musíte vyplnit univerzálním tmelem. Drolivé okraje praskliny odřízněte nožem. Uvolněný materiál odstraňte a prasklinu i její okraje zvlhčete starým štětcem namočeným ve vodě.

2. Špachtlí naberte tmel, který by měl mít hladkou konzistenci (ne příliš řídký), a naneste do praskliny. Pracujte co nejpečlivěji, nebudete muset po zaschnutí tmelu praskliny tolik obrušovat.

3. K obroušení praskliny po zaschnutí tmele přijde vhod elektrická bruska.

ab
ab
ab
ab
ab