Kategorie

Výhody a nevýhody umělého ratanu

Nábytek z pravého ratanu patří mezi luxusní zařízení. Levnější variantou proto je ratan umělý. Co dobrého a špatného od něj můžeme čekat?

Představujeme: umělý ratan

Klasický ratan je přírodní materiál, konkrétně se jedná o liánu, která se po uříznutí napařuje a impregnuje a následně se z ní plete nábytek či další bytové doplňky. Oproti tomu umělý ratan, jak už název napovídá, je vyroben z umělých látek – z vláken polyetylenu. Jediné, co tak oba materiály spojuje, je tak obdobný vzhled a způsob výroby nábytku (pletení).

Pružnost a pevnost

Pravý ratan je sám o sobě velmi pružnou a ohebnou rostlinou. Napařování a impregnace tyto vlastnosti ještě zvyšují. Ale stejně si nemůže zadat s pevností umělého ratanu. Ten je navíc také odolný vůči vodě a UV záření, takže jej beze strachu můžeme nechávat i venku na zahradě. Neoloupe se, nepopraská a nevybledne. Naopak pravý ratan je, spíše než zahradní, pokojové vybavení.

Z umělých látek není třeba mít strach

Leckoho může odrazovat představa, že by měl doma další kus „plastu“. Umělý ratan však je zcela recyklovatelný a rozhodně není toxický. Kostru nábytku pak většinou tvoří kvalitní bezúdržbový hliník, u kterého se nemusíme bát rezavění.  Nábytek tak není třeba ošetřovat speciálními oleji, jako je tomu v případě nábytku z přírodních materiálů.

Údržba? Téměř žádná

Díky svým vlastnostem není třeba se o nábytek z umělého ratanu téměř vůbec starat. Jednou za čas jej stačí otřít vlhkým hadříkem, abychom z něj dostali prach. Slunce, vítr, déšť není nutné brát v potaz. Pokud s nábytkem často hýbete, oceníte i jeho nízkou hmotnost (ve srovnání s klasickými sedačkami z masivu).

A co nevýhody?

I když je umělý ratan levnější než pravý, stále se jedná o vysokou investici. I vzhledově totiž dostanete luxusní zboží. Při výběru si rozhodně dejte pozor na výrobce. Řada prodejců nabízí levný a méně kvalitní nábytek z Číny apod. A i když z těchto končin můžete získat i dobrou kvalitu, doporučujeme zaměřit se na osvědčené výrobce, pěkné sety koupíte například u německé firmy Nünning, která nabízí především sedací soupravy z umělého ratanu.
ab
ab
ab
ab
ab