Kategorie

Vybíráme potahový materiál sedací soupravy

Výběr potahového materiálu pro sedací soupravy je velmi důležitý. Požadujeme po něm trvanlivost, estetičnost, pohodlnost a v neposlední řadě také snadnou údržbu.

Móda minimalisticky strohých interiérů ovlivnila i vzhled pohovek a materiál, z něhož jsou vyrobeny. Převládají jednoduché, elegantní tvary a potahové materiály, jako je bavlna a kůže. Nelze však říci, že by nabídka na trhu byla zaměřena pouze tímto směrem. Firmy se snaží vyjít vstříc širokému spektru zákazníků, objevují se i barevné potahy, vrací se květinové vzory a pruhy. Trendem je vytvořit elegantní a nadčasový interiér, jehož důležitou součástí je pohodlná pohovka v odpovídající barevnosti, kvalitním designu, materiálu a provedení.

Trendy v barvách potahových materiálů

V současné době převládají světlé a smetanové potahy, ale do módy se opět vracejí i výrazné, kontrastní tmavší barvy. Znovu se začínají objevovat abstraktní, geometrické nebo květinové vzory. Látky se mohou i vhodně kombinovat, například jednobarevná sedačka je vkusně oživena pestrobarevnými polštáři.

Nejdůležitější je celkový dojem

Při výběru sedačky nespěcháme. Pokusíme se představit si sedačku na konkrétním místě v bytě a promyslíme si, jak se bude hodit k závěsům, nábytku nebo ke koberci. K minimalistickým tvarům pohovek se doporučuje spíše bílá, krémová, banánová, olivová nebo šedá barva, klasickým tvarům sluší nejlépe černá, antracitová nebo čokoládová. Chceme-li vytvořit dominantní efekt, který zvýrazní interiér, zvolíme barevnější odstíny, například červenou, oranžovou, teple žlutou nebo květinový motiv.

Snadná údržba moderních potahovin

Požadavkem moderní doby je co nejsnadnější údržba potahových materiálů. Nové technologie výroby kombinovaných vláken přinášejí textilie s praktickými vlastnostmi. Jedná se zejména o sníženou mačkavost a snadnou údržbu. Světlé potahové a ostatní bytové textilie výrobci navíc ošetřují koupelí v teflonové lázni, která látky výborně chrání před znečištěním. Z takto upraveného potahu můžeme odstranit například i skvrny od červeného vína. Musíme však dbát pokynů výrobce.

  • Skvrny na potazích likvidujeme ihned a vždy jemným setřením směrem od středu, nikdy flek nežmolíme na jednom místě, tím bychom dosáhli tak akorát zadření nečistoty do látky.
  • Nedocenitelnou výhodou jsou snímatelné potahy, které můžeme vyprat. Potahy navlékáme nejlépe ještě vlhké. Jde to snadněji a potah se tvarově lépe přizpůsobí sedačce.

Mikrovlákno

Mezi nejoblíbenější a nejpříjemnější materiály patří textilie vyrobené z velice tenkých vláken, tzv. mikrovláken. Svým vzhledem a na omak připomínají semišovou ušeň, mají luxusní vzhled a snadno se udržují. Mikrovlákno má svůj původ v Japonsku, kde se mu říkalo alcantara. Brzy vznikaly po celém světě podobné materiály založené na stejném principu. Každý výrobce nabízí trochu jiné složení a tím i odlišné vlastnosti látky. Samozřejmě se snaží tyto materiály stále vylepšovat. Některé typy jsou například obohaceny neviditelně zapracovanou vrstvou z pružných vláken, které zabraňují, aby se potah vytahoval.

Kůže

Kůže je přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Bývá zárukou exkluzivity, působí elegantně, komfortně a smyslně. Nemusíme se omezovat pouze na klasické varianty v hnědé nebo černé barvě, koženou pohovku můžeme mít i v bílé, krémové, pastelové, dokonce i červené, růžové nebo fialové barvě.

Snadná údržba kůže

Snadná udržovatelnost je nespornou výhodou tohoto přírodního materiálu. Z žádného jiného materiálu neodstraníme skvrny tak jednoduše, jako právě z kůže.

  • Zalakovaná kůže (high protection leather). Pokud máme malé děti, výrobci doporučují zvolit zalakovanou, vysoce chráněnou kůži. Na údržbu takto čalouněné pohovky pak stačí voda se saponátem, kterou poté setřeme dosucha. I přesto, že je zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám.
  • Přírodní kůže (natural leather). Nejpříjemnější na dotek a nejluxusnější je přírodní kůže, která je měkká a poddajná, zároveň je ale velmi náchylná na poškození.

Teplá žinilka a mikroplyš

Vše záleží na individuálním pocitu pohody. Zatímco jeden považuje chladivý povrch jako značný klad, druhému připadá kožený povrch studený a neprodyšný. V takovém případě můžeme sáhnout po žinylce, žakáru nebo mikroplyši. Tyto materiály jsou hřejivé, estetické a příjemné na dotek.

Tematický měsíc s JENA Nábytek

JENA – nábytek  je již od roku 1999 předním českým prodejcem kompletního sortimentu nábytku a bytových doplňků. Rozšiřují a obměnují neustále sortiment tak, aby uspokojili milovníky moderního stylu i obdivovatele klasiky.

ab
ab
ab
ab
ab