Kategorie

Vybíráme dveře do interiéru

Každý vlastník domu či bytu si moc dobře uvědomuje, že mezi první věci, které upoutají pozornost kohokoliv při vstupu do vašeho království, jsou dveře. Nabídka na trhu je natolik široká, že si vybere každý.

Než půjdete nakupovat

Před nákupem interiérových dveří si musíte umět odpovědět na několik zásadních otázek týkající se velikosti a vzhledu dveří. Nejširší nabídku najdete u klasicky otvíracích dveří. Rovněž pamatujte na standardně vyráběnou šířku - od 60 do 90 cm při výšce 197 cm. Promyslete si, jaké interiérové dveře budou do jednotlivých místností nejvhodnější. Vybírat můžete ze dveří plných či ve větší či menší míře prosklených. Dveře vám také jednotliví výrobci vyrobí na míru, počítejte ale s výrazným navýšením oproti standardu.

Když peníze rozhodují…

Pokud hrají ve vašem výběru nejdůležitější roli peníze, volba je víceméně jasná. Orientujte se na nabídku fóliových dveří. Fóliové interiérové  dveře totiž koupíte již okolo 1 500 Kč/kus. Příznivá však není jen cena. Vskutku široká je nabídka barevných odstínu a řada dekorů, které za pomoci moderních výrobních technologií vytváří téměř dokonalou iluzi dřeva (oblíbené jsou provedení buk, dub, olše, javor či třešeň). Připojí-li se ještě snadná údržba, máte nejlevnější řešení interiérových dveří pro vaše obydlí na světe. Za připomenutí stojí možnost kombinovat fóliové dveře s obložkovou zárubní, a tak docílit celkové sladění interiéru.  Pamatujte však na to, že nevýhodám tohoto typu dveří patří nižší životnost a větší náchylnost k mechanickému poškození.

Masiv – dlouhá životnost

Druhou možností při výběru interiérových dveří je volba dveří z masivu. K cenově levnější variantě patří dveře, které mají na povrchu charakteristickou lakovanou přírodní dýhu. U těchto typů se prodejní ceny pohybují v rozmezí 2 500 Kč – 10 000 Kč. Nárůst ceny jde v tomto případě ruku v ruce se složitostí provedení.  Mezi zřejmé výhody dýhovaných dveří patří možnost volby materiálů (různé druhy dřevin), různorodost tvarů a v neposlední řadě i dlouhá životnost. Nehraje-li při volbě nejdůležitější roli obsah vaší peněženky, měla by se vaše rozhodování zaměřit na „dveře z pravého masivu“. Za vyšší cenu získáte opravdovou kvalitu, která se vyznačuje bytelnou konstrukcí, příjemným vzhledem, ale zejména záruku dlouhé životnosti. V případě, že dojde k mechanickému poškození, nemusíte propadat panice jako u výše uvedených druhů. V takových případech totiž postačí dveře obrousit a náležitě povrchově upravit do původního stavu.

Vyzkoušejte renovaci!

Koupě nových interiérových dveří nemusí být jedinou možnou variantou řešení. Ze starých dveří se za relativně krátkou dobu dají udělat moderní dveře s umělohmotným potahem. Velkou výhodou tohoto způsobu renovace dveří je skutečnost, že se tímto způsobem mění pouze vzhled a povrch dveří, nikoli rozměry dveří. Oprava spočívá v úpravě podkladu (tmelení, broušení), v opravě kování a hlavně v potažení dveří plastovou hmotou, která přilne na podklad dveří. Budete-li chtít, můžete vylepšit dveře mřížkami, rámečky či jinými ozdobami v různých barevných odstínech vzorech, které dokonale napodobují dřevo i jiné materiály. V obdobném designu si můžete navíc nechat upravit i zárubně. Samotnou renovaci lze domluvit i tak, aby každá strana měla jiný odstín. Zákazník si na stranu směrem do koupelny může zvolit bílý motiv, na druhou si pořídí imitaci dřeva. Takto zrenovované dveře nebudete muset po dobu jejich funkčnosti natírat, postačí občas setřít hadříkem. Plastový povrch nemá oproti klasickému nátěru póry, do kterých by se usazoval nechtěný prach a nečistota.

ab
ab
ab
ab
ab