Kategorie

Vybíráme balkonové truhlíky

Jaké by měly být? Z jakého materiálu? Jak je osadit? Jaká platí zásada? Které jsou nejvhodnější? Které rostliny sadit do vyšších pater paneláků? A které naopak na slunečné straně? Poradíme vám!
Pokud se rozhodneme osadit truhlíky do oken, platí zásada, že musí být jednostranné. Nejvhodnější jsou truhlíky samozavlažovací, které mají dvojité dno. Tím nemusíme dávat drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit) a nemusíme kupovat podložku pod truhlík, která bude odtékající vodu zachytávat, aby nekapala kolemjdoucím na hlavu či nekapala na fasádu.
 

Materiálové provedení truhlíků

Keramika Je velice elegantní. U truhlíků z keramiky vynikne i dekorativní provedení. Tedy pokud nepěstujeme převislé druhy květin. Nevýhody keramiky jsou křehkost, je velmi choulostivá na první mrazíky, může popraskat. Plast Je nejpraktičtějším materiálem pro balkonové truhlíky a společně se dřevem také nejběžnějším. Výhodou plastových truhlíků je určitě cena, plast je levný, lehký, přežije spoustu let. Navíc plastové truhlíky jsou dnes běžně k dostání v různorodém barevném provedení. Nic nám tedy nebrání sladit parapety s truhlíkem, nátěr balkónu či terasy s truhlíkem, ba dokonce dekorativní výzdobu balkónu našich dětí s truhlíkem. Plast je v tomto směru velice výhodný. Kámen Je krásný materiál, ovšem zásadním problémem kamenných truhlíků je jejich hmotnost. Kamenné truhlíky určitě nejsou doporučovány do vyšších pater panelových domů, jsou doporučovány spíš rodinným domům. Například na zídky podél vstupního schodiště. Dřevo Dřevěné truhlíky jsou velice často používané. Možná také díky skutečnosti, že si jej leckterý šikovný kutil dokáže vyrobit doma sám, svépomocí. Dřevo má ale jednu velkou nevýhodu. Pokud je v přímém kontaktu se zeminou, bere rostlinám vodu a zkracuje tak jeho životnost.

Sázíme do truhlíku

Do truhlíku dáme asi 5cm substrátu, posypeme dlouhodobě působícím hnojivem a promícháme. Pak ještě trochu substrátu přidáme a začneme sázet. Převislé květiny (muškát, surfinie, bidens a jiné) vyjmeme z květináče, bal mírně natrhneme a položíme šikmo ven přes okraj a přisypeme substrát. Pokud chceme kombinovat i rostliny rostoucí přímo, dáme další rostlinu k druhému okraji (blíž k oknu).  Tak pokračujeme, až je truhlík plný. Na povrch můžeme ještě přisypat hnojivo, třeba granulovaný hnůj a lehce ho zapravíme do substrátu.

Pokud sázíme pěkně narostlé rostliny, dáváme na 20cm truhlíku jednu rostlinu. Kombinujeme-li stojací, dáváme mezi dvě převislé jednu stojací. I tak pak musíme počítat s častějším hnojem a zaléváním.

Které balkonové rostliny jsou pro vás ty pravé?

Při výběru rostlin musíme přihlížet k místu, kde truhlík umístíme. A při výběru rostlin se také řídíme světovou stranou, na které bude truhlík umístěn. Na severní straně nám většina rostlin moc neporoste a špatně pokvete s výjimkou hlíznatých begonií, které stín vyžadují a jinde trpí úpalem. Na severovýchod a severozápad nám dobře porostou fuchsie, které mají rády polostín, i když mezi nimi jsou také fuchsie vyšlechtěné v Kalifonii, které snesou i plné slunce.
 
Na jižní straně se daří většině ostatních rostlin. Pokud bydlíme ve vyšším patře, jsou vhodnější pelargonie, které mají tužší listy a lépe odolávají větru. Takové surfinie sice bujněji rostou, ale jsou více teplomilné a nemají rády vítr. Také pokud bydlíme v podhorských oblastech, není moc vhodné sázet nové druhy, které mají větší nároky na teplo, již zmíněné surfinie, dále torénie, či milion bells. Klasické pelargonie, bidens či verbeny potom udělají více parády obzvlášť, když se nepodaří počasí.Na severovýchod a severozápad nám dobře porostou fuchsie, které mají rády polostín, i když mezi nimi jsou jich fuchsie vyšlechtěné v Kalifonii, které snesou i plné slunce. Na jižní straně se daří většině ostatních rostlin.
 

Potřeba vody

Další důležité hledisko. Většina rostlin bez pravidelné zálivky doslova živoří. Třeba surfinie okamžitě vadnou a svěsí listy. Zde je výjimka muškát, který pochází z Afriky a je vlastně takový převlečený kaktus. Ten, i když týden nezalijeme, sice moc neporoste, ale nezvadne a naopak po zalití ještě více rozkvete.

Správná velikost

Pokud sázíme truhlíky na terasu a chceme převisy na obě strany, měli bychom sázet jednu převislou dopředu, jednu do zadu a pak jednu stojací. Pokud nejsme omezeni délkou, jsou nejvhodnější truhlíky 80 cm dlouhé. Kratší jsou malé, rychle vysychají a musíme často zalévat a hnojit. Delší truhlíky se zase uprostřed rozevírají a my je musíme pracně svazovat.
ab
ab
ab
ab
ab