Kategorie

Vyberte si ideální matraci

Vyberte si ideální matraci
Spánkem prý strávíme asi čtvrtinu života, a nemělo by nám tedy být lhostejné, jestli spíme zdravě, nebo ne. Vyznáte se například v nabídce matrací?
Jelikož je páteř dnešního člověka nadměrně namáhaná, měl by být na její výběr kladen větší důraz než dříve. Páteř ležícího člověka by měla odpovídat rozložení stojícího člověka, tedy tvaru mírně prohnutého písmene S. Tak zní základní pravidlo zdravého spánku.

Jak vypadá kvalitní matrace

Kvalitní matrace by tedy měla být dostatečně pružná a elastická, aby mohla reagovat na pohyby těla a nezpůsobovala tlak na nesprávných místech. Některé matrace jsou dokonce zónové a mají ortopedické výztuhy pro lepší elasticitu. Správné pružení není jen otázkou pohodlí a přirozeného rozložení páteře, ale také napomáhá k lepšímu prokrvení těla, příznivě působí na látkovou výměnu a obnovu buněk.

Latexová matrace

Dělení matrací

Pokud vybíráme matraci, měli bychom se zajímat také o to, zda dokáže udržet stálou teplotu a odvádět vlhkost. Důležitá je v tomto ohledu struktura jádra, která tyto funkce zajišťuje. Matrace můžeme rozdělit právě podle jádra a materiálu, z kterého jsou vyrobena. Prvním typem jsou polyuretanové pěny (molitan), z nichž se vyrábějí matrace monolitické, sendvičové či profilované. Tento typ patří mezi nejlevnější a nehodí se k dlouhodobému používání. Další skupinou jsou pružinové matrace typu Bonell, které se skládají z menšího množství velkých pružin, nebo typu taštičkového, které se naopak skládají z většího počtu menších pružin. Matrace vyrobené ze studených polyuretanových pěn, což je další kategorie, jsou vysoce elastické a prodyšné. Posledním typem, o kterém se zmíním, jsou matrace latexové, které se vyznačují výbornou elasticitou, jejich cena je ovšem vyšší.

Taštičková matrace

Matraci si vyzkoušejte

Samozřejmě si také musíte dát pozor na tvrdost matrace. Neměla by být vašemu tělu ani příliš tvrdá ani příliš měkká. Mělo by vám být tedy umožněno si ji před nákupem samým vyzkoušet. Pokud se nedokážete rozhodnout, je lépe koupit matraci tvrdší, časem totiž změkne, jelikož se roztahuje její vnitřní pletivo. Matrace by také měla být uprostřed spíše pevnější a u krajů měkčí. Výběr matrace by měl být přiměřenou kombinací zdravotních prvků a vašich finančních možností. Pokud máte možnost, doporučuji poradit se s odborníkem ve specializovaném studiu.

Sendvičová matrace

ab
ab
ab
ab
ab