Kategorie

Vyberte nejlepší pracovní desku do kuchyně

Kuchyně je určitě nejexponovanějším místem v domě a nejvíc namáhaná je v ní pracovní deska. Pokud ji nechcete brzo měnit, vybírejte pečlivě.

Nabídka materiálů desek je velice široká a vybere si tak i ten nejnáročnější zákazník. Jedním z důležitých faktorů ovlivňujícím výběr nové pracovní desky je také její cena.

Hrana laminátové pracovní desky zaoblená do tvaru „L“
Laminátová pracovní deska Zaměřme se na klasiku a lépe si přibližme vlastnosti nejčastěji používané pracovní desky. Nejrozšířenějším materiálem nabízeným v kuchyňských studiích je laminát. Jedná se o kuchyňskou desku na bázi nosného dřevotřískového jádra, které je polisováno odolným na horní ploše dekorativním vysokotlakým laminátem. Je nabízena v široké paletě barev a vzorů, od imitace dřevin či kamene po abstraktní motivy, v lesklém, polomatném a matném provedení. Povrch této desky je odolný teplotě kolem 180 °C, což v praxi znamená, že hrnec s vařící vodou desku nepoškodí, ale pánev může na desce způsobit puchýře a praskliny. Uživatel by se měl vyvarovat krájení nebo naklepávání jídla přímo na desce. Deska je neopravitelná. Povrchová úprava laminátové pracovní desky vhodně dotváří celkový dojem kuchyně (foto: Kuchyně Hanák) Vyrábí se v různých tloušťkách, nejlevnější a nejdostupnější jsou desky tloušťky 28 mm. Lepší kvalitativní vlastnosti mají dnes již používanější desky tloušťky 38 mm. Čelní hrana desky bývá zaoblená ve tvaru „U“ nebo „L“, to se nazývá postforming. Hrany desky lze také kombinovat se dřevěným masivním nákližkem nebo moderní ABS hranou. Jelikož nosným jádrem laminátové pracovní desky je dřevotříska, je deska náchylná na poškození vodou. Výrobci desku chrání proti vlhkosti parotěsnými zábranami umístěnými na spodní straně desky, případně na jejích hranách. Kvalitnější výrobci používají lepší materiály a zvyšují tak životnost pracovní desky. Pracovní deska se vyrábí v omezených velikostech, proto je nutné desky podle tvaru kuchyně spojovat. Spoje se provádějí pomocí frézovaných zámků a musejí být řádně ošetřeny proti vodě, aby do nich byl zamezen přístup vlhkosti. Cena laminátových desek se pohybuje od 400 Kč za běžný metr a je finančně dostupná i do ekonomických kuchyní. O dalších možnostech kuchyňských desek se dočtete v následujícím článku.
ab
ab
ab
ab
ab