Solární kolektor se hodí pro ohřev vody i přitápění. Jak ale vybrat ten správný? Jak zjistit jejich účinnost a zhodnotit výhody i nevýhody?
Solární kolektory představují jednu z možností využívání sluneční energie. Při výběru solárně-termických kolektorů je klíčová jejich účinnost, tedy schopnost využívat sluneční energii a přeměňovat ji na teplo. Jaký typ kolektoru se hodí pro ohřev vody? Jaký pro přitápění?
Sluneční energie je zadarmo. V souvislosti s růstem ceny energií se čím dál častěji poohlížíme po možnostech, jak využívat alternativní energii a alespoň částečně snížit svůj účet za elektřinu nebo teplo. Na zemský povrch každý den dopadají sluneční paprsky, které představují nevyčerpatelný zdroj energie. V České republice se průměrná intenzita slunečního záření odhaduje na 900–1 300 kW na m2 za rok. Počet slunečních hodin (tedy doby, kdy svítí slunce) se pohybuje mezi 1 400–1 800 hodinami ročně.
Solární kolektory versus fotovoltaické panely
Sluneční energii lze v domácnosti využívat několika způsoby. Každá domácnost využívá solární energii pasivně, aniž by si to uvědomovala – sluneční paprsky totiž pronikají okny do interiéru a ohřívají ho. To uvítáme především v zimě, kdy je ovšem intenzita slunečního záření mnohem nižší než v létě.
Aktivně můžeme v domácnosti využívat solární energii prostřednictvím moderních technologií:
Fotovoltaické panely nám umožňují přeměňovat sluneční záření na elektřinu.
Solární kolektory vyrábí teplo, které je možné využít na ohřev vody nebo přitápění.
Fotovoltaika představuje jednu z možností využívání sluneční energie
V dnešním článku se blíže podíváme na solární kolektory. Jejich princip je v podstatě jednoduchý: sluneční energie, která dopadá na kolektor je v absorbéru přeměňována na teplo a pomocí teplonosné látky (kapalina, vzduch) je odváděna potrubím na místo zužitkování (ohřev vody, přitápění).
Solární kolektory versus fotovoltaické panely
Pojmy fotovoltaické články a solární kolektory se někdy zaměňují. Fotovoltaické články přeměňují solární energii na elektrický proud - slouží tedy k výrobě elektřiny. Solární kolektory naopak ze slunečního záření získávají teplo, které je možné využít pro ohřev vody či přitápění.
Solární kolektory: Účinnost
Při výběru solárně-termických kolektorů je klíčová jejich účinnost, tedy schopnost využívat sluneční energii a přeměňovat ji na teplo. Výrobci zpravidla udávají maximální účinnost, které kolektory dosáhnou za optimálních podmínek (dostatek slunečního záření, teplé počasí). Maximální účinnost solárních kolektorů bývá kolem 75–85 %. Účinnost kolektorů v reálných provozních podmínkách je však nižší a je mj. ovlivněna venkovní teplotou nebo intenzitou slunečního záření.
Celý článek si můžete přečíst na stránkách našeho partnerského portálu Nazeleno.cz.