Kategorie

Vybavení dětského pokoje

Vybavení dětského pokoje musí odpovídat věku jeho obyvatel, musí být praktické, funkční a zdravotně nezávadné.
Dobré vybavení rozhoduje o tom, jak se bude dítě v pokoji cítit, ale také jak bude zdravé a jak se bude všestranně vyvíjet. V mnoha případech se nevyplatí na nábytku příliš šetřit, je však dobré vědět, co dítě potřebuje.

Dětský pokoj má sice dostatek úložného prostoru, ale pracovní stůl je malý. Také celkově působí pokoj velmi studeně

Správná židle

Židle by měla být kolečková, nejlépe s pětiramenným podnožím. Měla by mít nastavitelnou výšku sedáku i opěrky zad a ta by měla končit pod lopatkami. Nezapomínejme na područky, které snižují zatížení páteře. U dobré židle ani tolik nezáleží na materiálu. Na trhu jsou kvalitní židle s čalouněním, ale i plastové, z nichž některé mají tak příznivý ergonomický tvar, že netlačí. O klekačce pro dítě je dobré se poradit s lékařem.

Osvětlení

Světlo je základním předpokladem zejména „zdravého“ učení, protože dobré osvětlení šetří zrak. Světlo by tedy mělo vždy dopadat ze strany protilehlé ruce, kterou školák píše. Dodržení pouze tohoto pravidla však tento problém komplexně neřeší. Je třeba zohlednit i to, že správná lampa má aspoň tři klouby a není na osvětlení stolu sama. Například na počítač, který dnes děti zvládají dřív než abecedu, by mělo dopadat světlo i z jiného zdroje, aby si dítě tolik nenamáhalo oči.

Úložné prostory

Dětský pokoj by měl mít co nejvíce uzavíratelných skříněk. Otevřené police vypadají uspořádaně pouze tehdy, pokud je v nich stabilně udržován pořádek, nemluvě o prachu na uložených věcech. Zohledněme, že neustálý úklid dítě stresuje. A jestliže neuklízí vůbec, můžeme si za to sami. Měli jsme ho to naučit přibližně ve věku čtyř let, kdy se utvářejí sociální návyky. Dnes už nám zbývá jen mu pomáhat a připomínat mu to a věřit, že jednoho dne si uklidí sám a bez vyzvání. A neztrácejme trpělivost, jednoho dne si náš potomek opravdu uklidí bez nucení.

Poschoďové postele sice ušetří v dětském pokoji místo, ale na spaní nejsou příliš vhodné

Postel

Na postel pro dítě nejsou kladeny žádné speciální nároky. Nejlépe je myslet dopředu a školákovi pořídit rovnou postel pro dospělé. Odpadnou nám problémy s jeho růstem a několikerou výměnou lůžka. Pro informaci, palandy pro dvě děti v pokoji, aby se ušetřilo místo, odborníci nedoporučují. Dítě, které spí nahoře, má totiž ke spánku horší podmínky, protože je tam vyšší teplota. Existuje i nebezpečí pádů a následků s nimi spojených.

Barvy

Při volbě malby pokoje vycházejte především ze zařízení pokoje. Obecně se uvádějí dvě schémata barevného ladění pokoje. Jedno vychází z pestrosti zařízení. V tom případě se obvykle kombinují pastelové jednolité barvy ladící s nábytkem a doplněné pestřejší podlahovou krytinou. Tento postup se používá hlavně v pokojích, kde je většina věcí uzavřena ve skříňkách. Druhé schéma preferuje neutrální barvy a jednoduché tvary. Kombinují se většinou jen dvě barvy, ale v různých odstínech. Celkovou pestrost pokoje pak vytvářejí hračky, knihy a ostatní předměty.
ab
ab
ab
ab
ab