Kategorie

VSTUPNÍ A SPOJOVACÍ PROSTORY: Předsíň – vizitka každé domácnosti

Lidi nás posuzují na základě zevnějšku. Domov reprezentuje vstupní hala nebo předsíň, která je vizitkou celé domácnosti…
 

Klid a vlastní řád

Vstupní hala nebo předsíň je nedílnou součástí domova. Na rozdíl od ostatních místností funguje jako mezičlánek mezi ulicí a domácím prostředím a zároveň představuje první zónu, ve které se ocitají všichni členové rodiny několikrát denně, a která odděluje vnitřní a vnější část bytu. Aby tento přechodný prostor skutečně plnil své funkce, je potřebné z něj vytvořit přívětivou oázu klidu s vlastním řádem.

Úložní funkce

Předsíň by měla v první řadě sloužit na odkládaní obuvi, kabátů, šátků, čepic, deštníků, klíčů  a dalších nezbytností. Proto je vhodné vybavit ji vhodným úložným prostorem a sedátkem, které usnadní obouvání a zouvání. Ukládání kabátů nejlépe vyřešíte věšákem a širokou dřevěnou lištou s řadou háčků, připevněnou na stěnu.  Menší doplňky jako jsou rukavice, šátky a čepice je vhodné ukládat do zásuvek nebo na polici, aby se mezi většími kusy oděvů neztratily. S obuví je to o něco složitější.  Tu byste měli z praktických důvodů skladovat v párech, v nízkých botnících nebo skříňkách s oddělenými přihrádkami. Dalším řešením je nízká policová sestava, v níž obuv stojí vedle sebe v řadě. K obouvání patří také již zmiňovaná sedačka, kterou může představovat jakákoliv dostatečně pohodlná vodorovná plocha nebo židle s rovným opěradlem.

Police

Pokud to prostor umožňuje, do předsíně je vhodné postavit malý stolek nebo nástěnnou poličku na odkládaní pošty. Stolek by měl být úzký, konzolový, nejlépe jednou stranou zapuštěný do zdi, případně přistavený těsně ke stěně. I polička by měla být malá a praktická.  Odborníci ji především z bezpečnostních důvodů doporučují připevnit ke stěně nad otopné těleso, co zároveň brání zapadávaní menších předmětů za radiátor. V předsíni se odkládají taky klíče. Jejich přehlednost a snadnou dostupnost zajistí jednoduchý  nástěnný věšák menších rozměrů.

Podlaha

Nejzákladnějším doplňkem, který by neměl chybět za dveřmi každé předsíně je rohožka z hrubého materiálu. Také podlahovina uvnitř by měla být praktická, aby se snadno stírala a myla. Nejvhodnějším povrchem jsou proto kámen, dřevo, cementové nebo keramické dlaždice. Obecně se do předsíně doporučují odolné, pevné  a hodně trvanlivé materiály, protože podlaha v této místnosti je zatěžována velmi intenzivně. Pokud se rozhodnete pro dlaždice, je lepší je změkčit a zateplit běhounem s protiskluzovým podkladem.

Prostor a světlo

Většina z nás je zvyklá na tmavé předsíně bez přirozeného osvětlení. Projasnit a provzdušnit takový prostor můžete několika způsoby. Tím nejtradičnějším a zároveň nejpraktičtějším, je pohrát se s barevností stěn a to tak, že na horní část stěny použijete světlejší a jasnější odstíny jako na  její dolní část. Jasnější barva dodá interiéru vzdušnost a prostor. Tmavější barva na dolní části stěny je zas odolná vůči častému náhodnému okopávání nebo otírání. Dalším efektivním řešením, které se hodí především do malých prostor je instalace řady zapuštěných bodových svítidel do podlahy. Kužely světla nejen zdůrazní dimenze výšky, ale projasní rohy a přesně vymezí hranice místnosti.

 

Falešná ateliérová okna

Vyzkoušet můžete také falešné ateliérové okno v podobě velkého osvětlovacího panelu, zabudovaného do stropu, který je vhodný do moderně řešených domů nebo kombinaci nástěnných a stropních osvětlovacích těles. Osvětlovací panel po rozsvícení vydává jasné, no rozptýlené světlo a vytváří dojem, že nad sebou máte skutečné okno. Nástěnná svítidla zabezpečí celkovou hladinu osvětlení a stropní tělesa osvětlí podlahu a dolní úroveň předsíně. V předsíni by nemělo chybět zrcadlo, které výborně odráží světlo a vyvolává dojem prostornosti. Vyvarujte se však nadbytečným zrcadlovým plochám, které můžou vyvolávat prvek dezorientace. Při navrhování předsíně je potřebné myslet na to, že jde o místnost, která má reprezentovat a zároveň plnit několik praktických funkcí. Proto by měla vytvářet pocit pohostinnosti a zároveň působit co nejpřirozeněji. Foto: Jana Labuťová

 
ab
ab
ab
ab
ab