Kategorie

Vodní čerpadla: Při výběru buďte obezřetní

Využití vodních čerpadel je zejména u rodinných domů mnohostranné, proto již nechybí ve vybavení mnohých zahrádkářů a kutilů. Předpokladem k dlouhodobému užívání je především správný výběr. Představíme si nejčastěji využívané druhy čerpadel.
Nejjednodušším typem čerpadel jsou přečerpávací zařízení. K nim můžeme připojit třeba spotřebiče či sanitární zařízení jako pračku, sprchu nebo umyvadlo, například v menších bytech vzdálených od kanalizační sítě.  Maximální teplota přečerpávané kapaliny se u těchto výrobků pohybuje v rozmezí 40–70°C. Jednoduché přečerpávací zařízení přitom pořídíme již od pěti tisíc korun.

Ponorné čerpadlo odpadních vod

Ponorná čerpadla

Na zahradě i v domácnosti asi nejvíce využijeme ponorná čerpadla. Hodí se při přečerpávání čisté a užitkové vody nejčastěji do teploty 35°C, vhodné jsou také pro vyprazdňování bazénů nebo pro čerpání vody ve fontánách. Bez problémů zvládnou i zajištění chodu domácí vodárny.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Kalová čerpadla

Nejznámějším druhem čerpadel jsou čerpadla kalová. Charakterizují je především malé rozměry a nízká hmotnost, hodí se hlavně pro občasná použití. Využijeme je při čerpání vody ze zatopených suterénních prostor, šachet nebo jímek. Tento druh se hodí také pro přečerpávání vody v zahradních fontánkách. Při výběru kalového čerpadla dbejme hlavně na údaj minimální výšky hladiny přečerpávané vody, neméně důležitá je hodnota maximálního obsahu nečistot ve vodě. V souvislosti s tím je dobré se u prodejce informovat na takzvaný vířič, který bývá součástí kalových čerpadel. Ten po aktivaci automaticky promíchává přečerpávanou vodu, čímž zabraňuje usazování sedimentů v čerpadle. Odborníci varují před nákupem kalových čerpadel bez dvojité mechanické ucpávky s olejovou náplní, která odděluje hydraulickou část zařízení od elektromotoru. Toto opatření totiž zaručuje jejich opravdu dlouhou životnost.

Ponorné kalové čerpadlo

Oběhová čerpadla

Oběhová čerpadla slouží pro rozvod vody v ústředních nebo etážových topeních. Využít je lze rovněž pro podlahová topení nebo klimatizační zařízení. Při jejich výběru se budeme řídit hlavně hodnotou výkonu, který se většinou pohybuje kolem tří metrů krychlových za sekundu. Důležitý je také rozsah teplot přečerpávané vody – tady se hodnoty pohybují od minus deseti až po plus sto deset stupňů Celsia. Mezi hlavní přednosti oběhových čerpadel patří jejich dlouhá životnost a také nehlučný provoz.

Kde a jak nakupovat

S výběrem čerpadla, které pro naše podmínky potřebujeme, by nám měl poradit prodejce. Zajímat bychom se měli o technické parametry výrobku i o jeho kvalitu a tomu odpovídající provozní spolehlivost. Samozřejmostí by měla být rozsáhlá servisní síť daného výrobce nebo snadná dostupnost náhradních dílů. Nakupovat je samozřejmě možné také po internetu. Zákazníkovi, který nemá potřebu si před samotnou koupí výrobek "osahat", mohou být při "nákupu po síti" pomůckou například hodnocení produktu odborníky nebo zákazníky, kteří daný výrobek již užívají.
ab
ab
ab
ab
ab