Kategorie

Vinobraní tentokrát v Mikulově a Znojmě, 1. díl

Máme pro vás další tip na víkend s příchutí dobrého vína – v pátek či v sobotu si můžete zajet na Znojemské historické vinobraní, velkolepé Pálavské vinobraní v Mikulově bude probíhat dokonce tři dny: od 11. 9. do 13. 9. 2009.
 

Tradiční zábava v malebném prostředí

U dobrého vína si samozřejmě můžete posedět i doma, ovšem sehnat kvalitní burčák, pokud nejste z jižní Moravy, už je o něco těžší. Navíc pořadatelé pro návštěvníky připravili skutečně bohatý program. Na své si přijdou milovníci historie, hudby, tradic, zábavy a samozřejmě také dobrého jídla a pití. Dalším důvodem, proč se rozhodnout pro víkendové vinobraní je to, že můžete navštívit krásná historická města.
 

Znojemské historické vinobraní

11. a 12. 9. se ve Znojmě koná historické vinobraní. Přívlastek historické je zde proto, že vzniklo jako oslavná vzpomínka na rok 1327, kdy do města přijel Jan Lucemburský, aby zde zapil úspěšné státnické jednání. Rekonstrukce této pro město významné události (průvod, historické kostýmy, předání práv konšelům aj.) je pro diváky připravována už od roku 1966. Na Znojemské vinobraní přijíždí každý rok desetitisíce lidí ze všech koutů České republiky.

 

Pestrý program

Co se historické zábavy týče, můžete se těšit na rytířské souboje, historické tance i hudbu, loutkovou pohádku, žonglérská představení, čarodějnický proces apod. Historický program se bude odehrávat na Václavském a Mikulášském náměstí. Mnoho mladých lidí je většinou nalákáno na vystoupení známých českých zpěváků a kapel. V pátek ve Znojmě vystoupí Petr Bende, skupiny Čechomor, Maxim Turbulenc, Těžkej Pokondr. Celou akci bude moderovat Vladimír Hron. V sobotu se moderování ujme oblíbený bavič Zdeněk Izer, zazpívá Jaroslav Uhlíř, Miro Žbirka, Wabi Daněk a Helena Vondráčková.
 

Degustace

To ale samozřejmě není vše, nezapomeňme, že půjde hlavně o víno. Určitě byste si proto neměli nechat ujít ochutnávky – posezení bude připraveno v Louckém klášteře, ve sklípku v Šatově, Domě umění i jinde.  Degustovat můžete ročníková vína z Lechovic, vinařství Lahofer, Hort, Kořínek a samozřejmě z vinařství Znovín Znojmo. Stánků s burčákem bude všude v centru Znojma jistě nespočet.
 

Pálavské vinobraní

První Pálavské vinobraní se konalo už v roce 1947. Vinobraní je zajisté spjato především se sběrem vína, lisováním a burčákem. Ovšem i v Mikulově mají k tomuto období drahocennou vzpomínku z dávné historie. Na podzim roku 1403 jednotka těžkooděnců vysvobodila krále Václava IV. z vězení mikulovského hradu. Již tento pátek večer si město tuto událost připomene, v sobotu se Václav IV. ukáže všem ještě jednou i s doprovodem.
 

Bohaté oslavy

Další průběh oslav vína bude v Mikulově vypadat podobně jako ve Znojmě. Folklór, hudba, jídlo, pití, degustace a bohatý výběr doprovodných programů (promítání filmu o filmu 2Bobule, krojový průvod, historická tržnice, oblastní výstava zvířectva aj.). Slavnosti budou probíhat na náměstí, v zámeckých zahradách a přírodním amfiteátru. Degustovat víno můžete přímo na zámku či v Mikulovském šenku.
 

Hudební doprovod

Kromě místních folklórních kapel (například Mikulovanka) můžete zhlédnout a poslechnout si skupiny Čechomor, Desmod, Olympic, Rybičky 48, Děda Mládek Illegal Band, nebo zpěváky Kamila Střihavku a Petra Bendeho.

Vstupné

Slavnosti sběru vína budou stát zato jistě v obou městech, nemůžete-li se rozhodnout, kterému dát přednost, nezoufejte. V nabídce je zvýhodněná permanentka, se kterou se můžete účastnit jak Pálavského, tak Znojemského vinobraní. K dostání jsou samozřejmě také jednodenní vstupenky.  Podrobné informace o vstupném naleznete zde:
http://www.vinobrani.cz/mikulov/index.php?p=vstupenky
http://www.vinobrani.cz/cz/dulezite-informace
 
 Foto, info: www.znojmocity.cz
www.vinobrani.cz
ab
ab
ab
ab
ab