Kategorie

Vila Hermína aneb bydlení z kopce či do kopce

Netradiční, nezvyklé bydlení z kopce či do kopce, to je vila Hermína, kterou někteří obyvatelé jedné podhorské vesnice nedaleko Berouna nazývají "ostuda Černína". Redakce Světa bydlení se vydala na exkurzi a dům ve svahu prozkoumala....

Jiný dům

Vila Hermína dostala své jméno po dceři majitelů. Vila Hermína je netradiční, jiný rodinný dům, který doposud nemá v Česku obdoby. Proč je tento dům netradiční či jiný? Vila Hermína je posazena do svažitého terénu a razantně svažitý je i její interiér. Vnitřní prostorové uspořádání se naprosto vymyká vžitým zvykům a pojetí tradiční architektury. Vnitřní prostor je sice členěn na jednotlivá patra, schodiště byste však v domě hledali marně. Podlaží domu jsou propojena dvěma šikmými podlahovými plochami se sklonem o třiceti stupních.

Uplatnění funkcionalistických myšlenek

Vila Hermína uplatňuje funkcionalistické myšlenky - funkčnost domu je zřejmá hlavně v dokonalém promyšlení úložných prostor, které zaplňují vnitřní obvodové stěny. Celý dům je kontinuálně propojen. Obytné místnosti, jako je kuchyně, obývací pokoj či spíše kinosál, ložnice a dětský pokoj nejsou odděleny žádnou zdí ani žádnými dveřmi. Všechny "místnosti" v domě se prolínají a navzájem na sebe navazují. Dvě vcelku prostorné koupelny, umístěné každá v jiném patře, se nacházejí na rovné ploše a jsou doplněny o úložné prostory pro oblečení manželů.

Bydlení ve Vile Hermíně je hra

Z ložnice sejdete po rampě s třicetistupňovým sklonem do kuchyně a přes kuchyň, která je společně s jídelním koutkem v "normální" úrovni, sejdete po další rampě do dětského a pracovního koutu. Pro dítě báječné hřiště, pro dospělé dennodenní tělocvična. Bezpečnost a ochrana proti případným pádům je zajištěna sítěmi na okrajích šikmých ploch. Ve Vile Hermíně je bydlení hra!

Myšlenka postavit si jiný, nezvyklý dům vznikla před deseti lety

Myšlenka postavit si netradiční dům se dvěma šikmými rampami vytanula na mysli mladému manželskému páru již před deseti lety. Tenkrát oslovili architekta Jana Šépku z architektonického studia HŠH architekti, který se pro nápad okamžitě nadchnul, a nic už nebránilo ve tvorbě projektu - domu ve svahu.

Stavební úřad nebyl projektu "domu ve svahu" nijak nakloněn

Projekt domu s šikmými plochami se příslušným úřadům nezalíbil. Výtky stavebního úřadu a jiných institucí však nadšený manželský pár neodradily a po dlouhých deseti letech "bojů" s institucemi se začalo stavět. Stavba rodinného domu pro tříčlennou rodinu trvala celkem jeden rok. Někteří obyvatelé Černína se netvářili a doposud se někteří netváří nijak nadšeně při pohledu na domek s růžovou fasádou zasazený do svahu na samém okraji malebné obce Černín. Svědčí o tom nápis "Ostuda Černína" na ceduli s názvem "Vila Hermína" směřující k domku, kterou místní označili tímto hanebným názvem před příjezdem novinářů.

Nezvyklá fasáda domu láká kolemjdoucí

Prasátkově růžová barva fasády domu je nepřehlédnutelná již z dálky. Dům neboli vila Hermína je zateplen a izolován polyuretanovým růžovým materiálem po celém obvodu včetně střechy. Netradiční pojetí domu ve svahu a růžová fasáda s velkými ony jsou lákadlem pro kolemjdoucí…

Minimalistický interiér je dokonale sladěn

Každá ze stěn domu má jeden otvor - tři velká jednodílná okna, která přivádějí světlo do celého domu a úžasně jej prosvětlují. V interiéru plní obrovská okna taktéž funkci živých obrazů, kdy se na pomyslném plátně mění téma dle ročního období. Výhled na okolní krajiny je opravdu velkolepý. Právě z tohoto důvodu nejsou stěny doplněny klasickými obrazy, není jich potřeba. V letním slunném období se mohou majitelé proti slunci bránit pomocí interiérových závěsů, jež jsou barevně sladěny s celkovým designem interiéru. Minimalistická kompozice interiéru je laděna v šedých tónech. Stěny v dekoru výmalby pohledového betonu oživuje zelená protiskluzová podlaha. Celý interiér je taktéž dílem architektonického studia HŠH architekti.

A jak se vlastně žije na šikmé ploše?

Mladí manželé jsou po šesti měsících života v novém domě nadšeni. Taktéž je nadšena jejich čtyřletá dcera, která si pochvaluje šikmé plochy, na kterých tráví nejvíce času, když je doma. Desetileté čekání se tedy vyplatilo. A jak říká majitelka domu: " Takovéto bydlení není pro každého. My jsme si jej vydobyli, a teď se z něj těšíme a užíváme si ho."
Foto: Archiv redakce Světa bydlení
ab
ab
ab
ab
ab