Kategorie

VIDEO: Jak se vyrábí světoznámé křeslo "Vejce" od Arneho Jacobsena

Málokdy se poštěstí vidět, jak vzniká legendární designový kousek. Podívejte se na náročný postup výroby slavného vejcovitého křesla Egg Chair.
 

Určitě už jste je někde viděli, a ne jednou: Křeslo typického vejcovitého tvaru, do kterého lidská postava vsedě zapadne jako... prostě jako do skořápky. „Egg Chair“ neboli křeslo Vejce, navržené v roce 1958 dánským designérem Arnem Jacobsenem pro hotel Radison SAS v Kodani, bylo původně zelené, ale jak později stoupala jeho obliba, stala se jeho typickou barvou červená. Takto pečlivým postupem vzniká pod rukama zkušeného tvůrce designérská ikona. Dnes už má křeslo Vejce mnoho barevných provedení a od svého vzniku se stále těší popularitě. I proto se s ním často setkáte například ve filmech nebo televizních pořadech, kde tvůrci chtějí dodat výrazný prvek luxusnímu interiéru. I v nenápadné tmavé kůži je křeslo Vejce pořád dominantou interiéru. (Zdroj: Tevami)

Úspěšné křeslo, zapomenutá pohovka

Arne Jacobsen byl na svou dobu progresivní návrhář, především ve své neochotě brát příliš velký ohled na možnosti dané materiálem nebo tradičně používanými tvary. Ačkoli se o tom příliš neví, s vejcovitým křeslem vznikl rovněž návrh pohovky ve stejném duchu. Vyrobilo se ovšem pouze pár kousků a nebyly příliš populární. Jacobsenovo křeslo se potahuje i textilem v různých barvách. (Zdroj: Tevami) Vysvětlení je vlastně obsaženo ve videu: Na kožený potah křesla Vejce přijde zepředu i zezadu jedna kravská kůže, která se ručně napne na syntetický (kdysi dřevěný) základ, a švy pak esteticky lemují okraje. Naproti tomu u pohovky bylo třeba použít více kusů kůže a jeden ze švů tak musel nehezky vést středem.

Křeslo, jaké (skoro) nikdo nemá

V roce 2008 oslavilo Jacobsenovo křeslo Vejce padesát let svojí existence. Společnost Fritz Hansen, která tuto nábytkovou legendu vyrábí od jejího vzniku až dodnes, tehdy přišla s limitovanou sérií 999 křesel v designu, který se už nikdy nebude u křesla opakovat: Limitovaná série Jacobsenova křesla Vejce z roku 2008. (Zdroj: Notcot) Přední, „sedací“ část každého křesla ze série je potažena kůží v čokoládovém odstínu, zadní část sametem ve stejné barvě. Materiálem podnoží je leštěný bronz a pod sedákem křesla najde každý nový majitel sériové číslo a krátké povídání o původu toho kusu designérské historie, který si právě pořídil.

 
ab
ab
ab
ab
ab