Obliba vestavných spotřebičů je stále větší, a to nejen mezi zákazníky. Tento trend podporují také výrobci a například samostatně stojící pečící troubu už v jejich nabídce nenajdete. Vestavnými se však postupně stávají i přístroje, u kterých bychom to nečekali.
Není to tak dlouho, kdy jsme vám radili, jak si vybrat "ten pravý" stroj na espreso. V článku jsme vám přiblížili základní dělení espres a nezapomněli jsme ani na vysvětlení principu výroby kávy. Záměrně jsme však z přehledu vypustili espresa vestavná, která tvoří poměrně specifickou kategorii.
Nepřipomíná vám vestavnou troubu nebo malý krb?
Ve znamení nerezu
Možná jste překvapeni, že i espreso může být vestavné... Inu, není se čemu divit, údržba vestavných spotřebičů je mnohem snazší a navíc je můžete vhodně zakomponovat do kuchyňské linky tak, aby nikde nepřekážely. Velikostně se vestavná espresa blíží mikrovlnné troubě, výška nepřesahuje půl metru a šířka je vždy méně jak šedesát centimetrů. Ani hloubka není nijak velká, většinou kolem třiceti centimetrů. Pokud plánujete přestavbu kuchyně a vestavné espreso je jedním z vašich vytipovaných přístrojů, počítejte s tím, že nabídka je v současné době stále ještě omezenější než u volně stojících espres. Ještě menší výběr je bohužel u povrchové úpravy, všechna vestavná espresa jsou vyvedena v nerezu, a to buď hladkém nebo broušeném.
Žádné zbytečné tlačítko nebo výstupek zde nehledejte
Výbava
Vybavení je samozřejmě na vysoké úrovni, standardem je mlýnek na zrnkovou kávu, tryska, případně zásobník na výrobu cappuccina, tryska s horkou párou nebo horkou vodou. Nezbytností je v této kategorii také elektronické ovládání – některé modely dokonce umí komunikovat i několika světovými jazyky – a přehledný displej. V čem se tedy liší oproti standardním volně stojícím espresům vyšší třídy? Především designem a také nadstandardními funkcemi, jako je neustálé informování o stavu vody, množství kávy, o nutnosti vyčištění kávových zbytků nebo odvápnění vodních cest.
Espreso Bosch umí komunikovat v osmi světových jazycích
Čerstvá voda je nutností
Překvapením je u těchto strojů přítomnost nádržky na vodu. Jakkoliv se tváří vestavná espresa samostatně, musíte jim (stejně jako u volně stojících modelů) doplňovat čerstvou vodu. Velikost nádržky je však o něco větší a dosahuje až 2,5 litru. Přímé připojení na zdroj vody umožňují většinou pouze profesionální espresa, jejichž cena se pohybuje kolem sta tisíc a výš. Voda v tomto případě musí mít navíc stálý tlak a je nezbytné použít i kvalitní vodní filtr.
U některých modelů najdete ve spodní části i praktickou zásuvku na příslušenství
Užší výběr
V současné době máte na výběr mezi značkami AEG-Electrolux, Ardo, Ariston, Candy, Baumatic, Bosch a Siemens, dohromady přibližně deset modelů. Ceny přístrojů začínají na necelých 18 000 korunách a stoupají až ke 40 000 korun v závislosti na doplňkových funkcích, příslušenství a samozřejmě i designu. Pokud máte rádi technicistní a high-tech design, jsou pro vás vestavná espresa tím pravým kouskem do nové kuchyně. Jak docílit toho, aby byla káva vždy lahodná, si povíme příště.