Zateplení fasády
Průzkum ukázal, že vlastníci nemovitostí nejvíc potřebují a také hojně realizují zateplení domu. Jedná se o jeden z prvních kroků, který je třeba provést, pokud chcete ušetřit za energie. Kompletní zateplení fasády, podlahy, nejvýše položeného stropu v domě a střechy vám sníží celkové náklady na vytápění o 25 až 40 %. Zabráníte také vlhnutí vnitřních stěn a snížíte zdravotní rizika způsobená plísněmi a alergiemi.
Nová okna
Netěsnící okna bývají největším zdrojem úniku tepla. Moderní okna s dvojskly, plastová nebo dřevěná, vám ušetří náklady na energie až o 12 %. Pokud upřednostníte okna s vylepšeným rámem a izolačními trojskly ušetříte dokonce až 20 %.
Nový kotel
Pokud vyměníte starý kotel za nový, uspoříte na nákladech 12 až 16 % za rok. Modernější kotle mají totiž při stejném výkonu mnohem nižší spotřebu paliva. Ekologickou variantou jsou např. kotle na pelety, což je palivo vyráběné z dřevní či rostlinné biomasy. Jejich cena se pohybuje nejčastěji mezi 60 a 100 tisíci, přičemž platí, že čím kvalitnější kotel si pořídíte, tím delší bude jeho životnost a výraznější úspora. Kotel na pelety vydrží až 40 let a roční náklady na vytopení domu se s ním pohybují mezi 20 až 40 tisíci korunami.
Podlahové topení
V dnešní době už není podlahové topení považováno za nadstandard, naopak se stává běžným vybavením bytů a domů. Oblíbené je nejen kvůli příjemně teplému povrchu, na kterém není zima od nohou, ale i pro svou energetickou nenáročnost. Při porovnání s radiátory vám může ušetřit až 20 % energie.
Tepelná čerpadla
Tepelná čerpadla dnes využívá již každá desátá novostavba. Jsou vhodná jak pro vytápění, tak pro ohřev vody (vyjma systému vzduch-vzduch). Každé čerpadlo se skládá ze dvou okruhů. Vnější zajišťuje přívod tepla z okolí, vnitřní rozvod tepla po nemovitosti. Podle způsobů využívání jednotlivých živlů, tedy podle získávání a následného předávání tepla, se dělí na několik druhů. Čerpadlo voda-voda Má stálý výkon a vysoký topný faktor. Zároveň ale představuje vysoké nároky na složení vody a pro mnoho lokalit se nehodí. Čerpadlo země-voda Má příznivý topný faktor, jeho nevýhodou je ovšem náročnost na plochu a instalaci. Čerpadlo vzduch-voda Snadno se instaluje, je vhodné zejména k vytápění sezónních bazénů. Při nižších teplotech má ale menší výkon a jeho životnost je celkově kratší. Čerpadlo vzduch-vzduch V létě funguje jako klimatizace. Jeho instalace je rychlá, není však určeno pro ohřev vody a nehodí se pro bydlení s větším počtem malých místností.
Solární panely
Solární panely, které jsou tvořeny fotovoltaickými články, přeměňují energii ze slunečního záření na energii elektrickou. Následně je možné ji využít ke svícení, napájení spotřebičů nebo k ohřevu vody. Energie ze slunce je zadarmo a neznečišťuje ovzduší. Sluneční elektrárna má i nízké náklady na provoz a údržbu a její instalace navíc zvyšuje cenu nemovitosti.
Kde na to vzít?
Přes relativně vysoké počáteční náklady se investice do tepelných úspor vyplácí. Majitelé nemovitostí navíc po splacení a navrácení investice už doživotně šetří na energiích. Pokud tedy na modernizace nemáte dostatek vlastních financí, nemusíte se bát si výhodně vypůjčit. V rámci speciálního EKOprogramu si můžete u Raiffeisen stavební spořitelny vybrat mezi překlenovacími úvěry REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus. „První z nich se hodí zejména na rekonstrukce až do 500 000 Kč bez zajištění nemovitostí. Rozsáhlejší úpravy nebo rovnou pořízení celého pasivního domu lze pro změnu výhodně financovat s úvěrem HYPOsplátka plus. Klienti si s ním mohou splácení posunout až o 6 měsíců. Krom snížených úroků nabízí EKOprogram ještě jeden benefit – uzavření úvěrové smlouvy zdarma,“ vysvětluje Vladimír Vyčítal, vedoucí oddělení vývoje produktů pro fyzické osoby v Raiffeisen stavební spořitelně.
Co se dozvíte příště?
V dalším díle seriálu se blíže podíváme na zateplení domů a budeme se věnovat i speciální problematice zateplení po povodních.