Kategorie

Ve stínu pergoly

Jste-li šťastnými majiteli zahrady, jistě ji rádi využíváte k relaxaci po náročném dni či týdnu. Zejména v letních měsících, kdy slunce pálí, se hodí místo, kde budete skryti před žhavými paprsky.
Možností se naskýtá více – koruna vzrostlého stromu, slunečník, párty stan. My se však budeme věnovat přímo výstavbě takového místa pro odpočinek, pergole.

Pergola nemusí stát na zahradě vždy jen samostatně, ale může plynule navazovat na dům

Co to je pergola

Ve většině případů se jedná o dřevěnou konstrukci různého tvaru, výšky i provedení vhodně zakomponovanou do prostoru zahrady. Primárně je určena k vytvoření pohodlného a příjemného posezení, nic však nebrání jejímu využití jako stání pro auto nebo úložiště kol a jiných předmětů. Obvykle mívá pergola střechu, nicméně není to podmínka, vhodnou alternativou ke střeše jsou popínavé rostliny, kterými necháme celou konstrukci obrůst. Tato „zelená“ pergola vám však neposkytne útočiště v deštivém počasí.

Jak si pergolu pořídit

Možností, jak si takovou pergolu na zahradu pořídit, je dnes opravdu hodně. Existuje mnoho firem, které se zabývají výrobou a realizací pergol na klíč, stejně tak máte možnost navštívit některý z řetězců potřeb pro kutily a stavitele a zakoupit pergolu hotovou, kterou na zahradě jen sestavíte na požadovaném místě. Nejlepší variantou je však její výstavba vlastními silami, protože co si uděláte sami, vás nejvíce potěší. Navíc máte neocenitelnou volnost při jejím návrhu a realizaci.

Stavba pergoly svépomocí

Co budete potřebovat, pokud se rozhodnete realizovat výstavbu svépomocí? Bezesporu dřevo, a to nejlépe v podobě silnějších trámků, ze kterých se bude jádro pergoly skládat. Potom již záleží na vás, jaký další postup zvolíte. Zda vaše pergola bude mít střechu či nikoliv, obvodové zdi s okénky nebo volné průhledy. Variant je opravdu mnoho a fantazii se meze nekladou. Ideálním řešením je spojení pergoly s krbem nebo kamny. V chladnějším sychravém období tím získáte další možnost, kde se můžete sejít s přáteli. Můžete zde mít navíc uschováno a připraveno náčiní ke grilování, které se v poslední době stalo velice oblíbenou součástí zahradních párty.

S pergolami se můžeme setkat nejen na zahradách, ale i na veřejných prostranstvích

Kolik stojí pergola

A co vás taková pergola bude stát? Cena, za kterou se dá celá stavba pořídit, se velmi liší od materiálu, velikosti i jejího provedení. Firmy specializující se na stavbu zahradních pergol mají v nabídce rozličné typy a ceny těchto hotových návrhů se pohybují od 15 000 Kč bez montáže. Již zmíněné velkoprodejny materiálu pro kutily a stavitele nabízejí tyto stavby v cenách od 10 000 Kč. Samozřejmě zde také můžete sehnat materiál na vlastní stavbu, jeho ocenění však není možné v důsledku rozdílných nároků a představ. Ať vaše volba padne na kterýkoliv typ pergoly a jejího realizování, popřejeme vám mnoho příjemných chvil strávených v jejím stínu.
ab
ab
ab
ab
ab