Kategorie

Vánoční stromek snadno a rychle

Vybrat si malinkatý a pěkně rostlý vánoční stromek někde na tržišti je téměř nebeské přání všech majitelů mrňavých bytů, kde se sotva celá rodina vejde ke svátečně prostřené štědrovečerní večeři. Kde ale takový stromeček vzít, když o umělou náhražku nestojíme? Poradíme vám, jak symbol Vánoc v miniaturní podobě získat.
Ke zhotovení stromku vysokého podle našich představ potřebujeme jakékoliv čerstvé chvojí, tyčku asi 70 cm vysokou (z dřevěného ramínka) nebo tenký kmínek ze silnější větve a na cívce navinutý zelený vázací drát o tloušťce 0,6 cm.

Nenarazili jste na stromeček, který by vyhoval vašim představám? Žádný problém - můžete si ho vyrobit

Váš váš stromeček

Pro stromek o pěti patrech budeme potřebovat asi 25 větviček. Z chvojí si nastříháme větvičky od nejmenší až po největší, vždy po pěti kusech od jedné velikosti. Větvičky pak na koncích navážeme drátkem tak, aby drát přečníval asi o pět centimetrů. Připravené větvičky seřadíme podle velikosti a začneme s vázáním na tyčku, která je budoucím kmínkem stromku. Postupujeme odshora. Nejdříve na horní konec tyčky navážeme jednu dvojitou větvičku, pod ní přiložíme větvičky nejvyššího patra a drátkem přitáhneme ke kmínku. Pro větší pevnost kmínek s navázanými větvičkami ještě obtočíme drátkem, který odvíjíme z cívky. Současně při obtáčení kryjeme drobnými větvičkami budoucí kmínek stromku. Tak postupujeme až k nejnižšímu patru až uvážeme celý stromek. Dolní konec kmínku jehličím nezakrýváme, protože jej musíme upevnit do nějaké nádoby, aby stromek dobře držel stabilitu. Dobře poslouží větší květináč naplněný zeminou, kam stromek pevně vsadíme. Povrch pokryjeme mechem nebo zasypeme drcenou kůrou. Nyní zbývá jen stromek vkusně dekorovat drobnými ozdobami a těšit se na Štědrý večer.
ab
ab
ab
ab
ab