Kategorie

Užitková dřevěná plastika na zahradu

Výběr zahradního nábytku na trhu je opravdu široký. Do zahrady je však nejvhodnější nábytek z přírodního materiálu. Jedním z nejstarších, které člověk používá, je dřevo. Nejhezčí pohled je však na zajímavý tvar, tak jak se dřevo léta utvářelo – dřevěnou plastiku.
 

Příjemných vlastností dřeva spojené s krásou a užitnou hodnotou využívá řezbářka Lenka Sinecká. Ano, je to neobvyklé, aby žena tesala masivní kusy, ale absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově a pražské Soukromé mistrovské školy uměleckého designu má svoje krédo. Tvrdí, že tvoří účelná sochařská díla. Užité dřevořezby Lenky Sinecké jsou tvořeny převážně z domácích druhů dřevin. Výrobky jsou předměty denního užívání - židle, stoly, lavice, svícny a další. Některé plastiky jsou složeny z více do sebe zapadajících dílů a mají zajímavý tvarový design bez ostrých hran. Velké plastiky jsou sestavovány z více dílů metodou "big lego" a jejich rozloženi a přemístění je tak velice snadné.

 

Javorová rozkládací lavice Voda od řezbářky Lenky Sinecké. Foto: www.sinecka.wz.cz

Na sochu si klidně sedněme

Tvarová rozmanitost užitných plastik poskytuje jednak nevšední estetický zážitek a jednak téměř univerzální použití do jakéhokoliv typu zahrady. Do moderní pravidelné úpravy, k chalupě nebo přírodní partie zapadne rozkládací dubová lavice, z které dýchá solidnost a teplo dřeva. Jiná, z topolového dřeva pojmenovaná podle charakteristického oblého tvaru Vlna, se bude dobře vyjímat u jezírka s lekníny stejně jako rozkládací lavice nazvaná Voda. Zajímavou kreací je Číňanka, lavice neobvyklého designu. Výjimečnou kombinací je venkovní lavice ze smrku a betonu. Obdivuhodný tvar je o to zajímavější, že lavice je částečně rozkládací. Povrch originálních užitných plastik je ošetřen tak, aby obstál v exteriéru.

 

Svícen z dubového dřeva a nerezu od řezbářky Lenky Sinecké. Foto: www.sinecka.wz.cz

Sochy, které mají smysl

Zájemci o neobvyklý zahradní nábytek se mohou přijet podívat na výstavu "Nerostlo nadarmo",  v prostorách Muzea Českého krasu v Berouně, kde řezbářka Lenka Sinecká představuje svá díla do 25. července 2006.

Jak zacházet s dřevěným zahradním nábytkem Dřevo je příjemné na dotek a k jeho přednostem patří: dostatečná pevnost, pružnost, izolační schopnost, snadná údržba, dlouholetá spolehlivost a všestranná použitelnost. Pokud ošetříte zahradní nábytek ze smrku či borovice kvalitním a dostatečným nátěrem hned v počátku jeho užívání, blíží se jeho životnost výrobkům z tvrdého dřeva. Ale ani u sestav z dubu či akátu byste neměli jeho ochranu zanedbávat. Každoroční udržovací nátěry zachovají nábytek svěží po řadu let. Jediným dřevem, které neztrácí na kvalitě i bez povrchových úprav je exotické dřevo, které je díky hustotě svých vláken trvanlivé v řádech desítek let. I u něj však dochází k barevným proměnám, kterým je možné zabránit používáním speciálních olejů.
ab
ab
ab
ab
ab