Kategorie

Už nikdy nebloudit aneb Jak vybrat tu nejlepší GPS navigaci

Začínají se nám pomalu blížit Vánoce, a proto tentokrát věnujeme nákupního rádce, něčemu jinému než vybavení domácnosti. Potěšte sebe i své blízké tím, že už nikdy nezabloudíte a vždy dorazíte včas ke svému cíli. Na co se při výběru GPS navigace zaměřit? Poradíme vám, čtěte dále.
Článek pro Svět-Bydlení napsala Kateřina Fišerová za společnost HiFiShop

Co vlastně  znamená zkratka GPS?

Zkratka GPS pochází z angličtiny. Global Positioning System = GPS a znamená celosvětový družicový navigační systém. Současně obíhajících 30 družic, z čehož 6 je záložních, dokáže určit Vaši přesnou polohu, kdekoli na Zemi. Z jednoho místa bývá v přímé viditelnosti 6-12 družic.

Co všechno navigace umí?

1)      Zavede Vás do zadaného cíle 2)      Navrhne Vám optimální trasu 3)      Přehledně Vám zobrazí trasu na displeji a celou cestu Vás naviguje lidský hlas 4)      Zobrazí zbývající čas i vzdálenost do cíle 5)      Modernější navigace se umí vyhnout aktuální dopravním nehodám a zácpám 6)      Modernější navigace Vás upozorní n překročení povolené rychlosti vozidla

Druhy GPS navigací

Základní dělení pro GPS navigace je na navigace pevné GPS a na přenosné GPS. Pevné navigace jsou obvykle zabudované v přístrojové desce Vašeho automobilu a jsou většinou dodávány přímo výrobcem automobilu. Proto se tomuto typu GPS navigací nebudeme věnovat dopodrobna. Druhým a stále více populárním typem navigací jsou přenosné GPS navigace. Přenosné GPS navigace se využívají pro automobily i pro motorky. GPS navigace pro automobily se u nás rozšířili po roce 2006, kdy došlo k lepšímu pokrytí mapami pro navigace. Dá se říci, že se službami a výkonem vyrovnají navigacím pevným a navíc ceny přenosných GPS navigací klesají. Navigaci jednoduše připevníte na přístrojovou desku či na přední sklo pomocí držáku, který bývá součástí balení.

Nabíjení GPS navigace

Navigace mají vlastní baterii, zároveň ji můžete nabíjet ze zásuvky autozapalovače. Přijímač GPS bývá do navigace vestavěn, novější typy mají možnost připojení antény pro příjem dopravních informací RDS-TMC. GPS navigace na motocykl? Chtěli byste GPS na motorku, kolo nebo moped? Žádný problém! V dnešní době snadno seženete GPS navigace přizpůsobené svou velikostí i tvarem. Dají se snadno přichytit k řidítkům a odolají vlhkosti a částečně i prachu. Navádění probíhá většinou přes sluchátko do ucha.

Navigace podle značek

Tom Tom navigace  patří mezi nejprodávanější navigace v ČR i v Evropě. Vyrábí jak navigace do auta, ale také na motorku či kolo. Mapy používá Tele Atlas. Záruka na GPS navigace Tom Tom je 24 měsíců. Mezi nejprodávanější patří Tom Tom Go. Mio – GPS navigace Mio  patří také k velmi oblíbeným navigacím v ČR. V nabídce najdete GPS navigace pro automobily, na motorky i outdoor navigace pro běh. Mapy používá Tele Atlas. Záruka na GPS navigace Mio je 24 měsíců. GPS navigace Garmin  – jsou navigace amerického výrobce. Známé jsou svým povedeným designem i funkčností. V nabídce najdete GPS navigace pro auta i na motorky i outdoor navigace pro běh. Garmin používá mapy Navteq, ale k mapování ČR používá i jiné mapy. Kvalitní GPS navigace vyrábí dále Alpine, Asus, Blaupunkt, Dreimgo, E-ten, Evolve, Goclever,Nokia, Orava, Panasonic, Pioneer, Sigmatec, Smartmpas, Tomtom.
 foto a titulní foto: www.hifishop.cz
ab
ab
ab
ab
ab