Když se zeptáte, co kvete v zimě každý se na vás překvapeně podívá a odpoví, že přece nic. Možná si vzpomene tak na sněženky, znalejší na čemeřici, ale to je všechno. A přece se v zahradě brzy objeví zářivý vodopád žlutých květů.
Nenápadný keř oplývá krásou „vše v jednom“
Na světě roste jen pár druhů vilínů. Původní forma vilínu pochází z Číny, odkud se keř rozšířil do Evropy zásluhou anglického sběratele rostlin Charlese Mariese, který objevil jeden z nejhezčích druhů koncem devatenáctého století. Dodnes je známo pouze šest druhů vilínů rozšířených ve východní Asii a Severní Americe. Vilín je vcelku nenápadný keř, kterého si v létě sotva všimnete. V plné kráse se objeví až na podzim, kdy se listy podobné lískám zbarví do oranžova. Na svoji příležitost pak vilín čeká až do ledna, kdy se objeví vonné žluté, oranžové či červené květy. Mráz jim neublíží, některé druhy snesou až dvacetistupňové mrazy, a už při teplotách klesajících pod mínus pět se květy srolují a po oteplení se znovu otevřou. Podlouhlé, hranaté plody vilínu dozrávají až v následujícím období léta a podzimu, takže má keř zdobí současně plody i květy. Odtud pochází i jeho název – hammamelis. V řečtině slovo hama znamená společně a melos je výrazem pro plod.Kde roste, tam léčí
Většina rostlin obsahuje nějakou látku, která je využívána k léčbě různých neduhů a vilín není žádnou výjimkou. Keř je klíčovou rostlinou při výrobě kosmetických přípravků s vyhlazujícím účinkem – krémů, pleťových tonik a vod po holení.
Hammamelis má svíravé, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti díky obsahu taninů (hamamelitanin), těkavých olejů, organických kyselin a flavonoidů. Léčivé látky z vilínu jsou součástí řady doplňující léčiv při průjmech, hemoroidech, křečových žilách, pomáhají při zánětech dutiny ústní a dásní a atopickém ekzému.
V létě nenápadný, v zimě krasavec
Vilíny prospívají ve vlhké a kyselé půdě, s dostatkem humusu. Daří se jim nejlépe na výslunném místě v zahradě či v mírném polostínu. Většina druhů vilínů je mrazuvzdorných a netrpí ani žádnými chorobami či škůdci. Proto keř nepotřebuje žádný řez ani zvláštní péči.
Zpočátku keř roste velmi pomalu, ale později potřebuje okolo sebe dostatek místa Na zahradě mu budou v sousedství slušet svídy, lísky, jasmín či rané zimolezy, které potřebují pro vyniknutí barev tmavé pozadí. Obvykle jim vyhradíme místo v předsadbě před tisy nebo před stálezelenými listnáči. V zimě, kdy ostatní keře shodí listy vilín teprve vynikne barevným olistěním, které leckdy zůstane na keři až do jarních měsíců.
Vyberte si nejhezčí vilín
Za nejhezčí ze všech vilínů bývá považován Hammamelis mollis, kultivar Pallida s výrazně sírově žlutými květy, u kalichu zabarvenými do vínova. Kvete velmi bohatě již od ledna a silně voní.
Jiný často pěstovaný druh vilín prostřední, Hammamelis intermedia, je křížencem vilínu japonského a vilínu měkkého. Jeho odrůda Westerstede je bohatě obalena jasně žlutými květy, které vyrůstají na ještě neolistěném keři. Květy se podobají krátkým třásním a vydrží až do příchodu teplých dnů. Listy vilínu prostředního jsou podobné lísce, jen větší a pevnější a na podzim se barví do zlatavě žluté až oranžové.
Z dalších odrůd vilínu prostředního stojí za zmínku Orange Beauty která - jak název kultivaru napovídá - kvete sytě žlutě až do oranžova v průběhu ledna až února. Kromě nezvyklé doby kvetení jsou některé druhy vilínů ozdobné listem. Patří mezi ně středně vzrůstný kultivar Feuerzauber vilínu prostředního, který rozkvétá později, v únoru až březnu. Květ je zvláštní vnějším hnědě plstnatým kalichem, výrazně voní a objevuje se na keři společně ohnivě červeně zbarveným listím, které keř zdobí již od podzimu.