Kategorie

Úspory energie při osvětlení interiérů

Při volbě správného a úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme.
Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.
 

Klasické žárovky

Mnoho lidí stále používá klasické žárovky, jejichž výhodou byla nízká cena a poměrně snadný způsob použití. Na druhou stranu jsou ale nehospodárné. Musíme totiž vzít v úvahu fakt, že elektrická energie se při jejich používání mění z 95 % na teplo a z pouhých 5 % na světlo. Navíc tyto žárovky mají velmi krátkou životnost.
 

Halogenové žárovky

Na podobném principu jako klasické žárovky pracují též halogenové žárovky. Na rozdíl od klasických žárovek však mají malé rozměry, velmi jasné světlo a delší životnost. Je to dáno tím, že jejich baňka je plněna speciálním plynem s halogeny. Ten redukuje zčernání baňky.
 

Zářivky

Zářivky jsou, co se týče úspory energie, optimálním světelným zdrojem. Mají až 16krát delší životnost než klasické žárovky. Elektrická energie se u nich přeměňuje na světlo mnohem efektivněji, čímž je zamezeno zbytečnému plýtvání energie.
 
 

Kompaktní zářivky

Zcela nejhospodárnějším zdrojem světelné energie jsou kompaktní zářivky. Někdy jsou nesprávně označovány jako úsporné žárovky. Jejich jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena. Pokud však zvolíme zboží od kvalitního výrobce, můžeme si být jisti dlouhou životností výrobku, čímž se nám naše investice rychle vrátí zpět.
 
Kompaktní zářivky mají malé rozměry, ale na trhu jsou k dostání i takové, které mají velikost klasické žárovky. Díky tomu, že jejich kryt je zespodu opatřen běžnou paticí se závitem jako u obyčejné žárovky, je rovněž jejich použití snadné. Životnost kompaktních zářivek je zhruba 3000 až 15000 hodin, podle typu.
 
 

Ušetříte, i když zaplatíte zprvu více

To se pochopitelně odráží na jejich ceně. Životnost obyčejné žárovky je ale v průměru asi jen 1000 hodin. Je tedy jasné, že koupí kompaktní zářivky rozhodně neprohloupíme. Kompaktní zářivky se hodí především do míst, kde svítíme dlouhodobě. Nehodí se užívat například v prostorách, kterými jen procházíme nebo v nichž pobýváme jen poskrovnu.
 
Kompaktní zářivky se totiž naplno rozsvítí až po několika minutách provozu. Na trhu jsou k dostání různé barvy osvětlení, a to jak v teplých, tak v chladnějších odstínech. Je možné zakoupit i takové zářivky, jejichž spektrum se blíží dennímu světlu. Ty jsou vhodné zvláště pro osoby trpící sezónními depresemi způsobenými nedostatkem denního světla v zimních měsících.
ab
ab
ab
ab
ab