Kategorie

Ušetřete na vytápění, zima se blíží!: Úspory energií, 5.díl seriálu

To, kolik protopíte, neovlivníte jen vy sami. Klidně můžete doma mrznout a stejně se budete při vyúčtování divit. Povíme si proto něco o základních faktorech, které ovlivňují spotřebu tepelné energie.
 

Myslete do budoucna

To nejdůležitější se děje hned na začátku – spotřebu tepelné energie ovlivňuje především kvalita stavebních materiálů. Proto je určitě ekonomicky výhodnější bydlení v novém domě, který byl postaven z moderních materiálů, nežli ve starším domě, který ani po zateplení nemusí být dokonale izolován. Starší dům může být levnější a malebný, ale částka za rekonstrukci, výměnu oken, zateplení apod. už se vám tak líbit nemusí.

Tvar domu

Na tom, kolik za vytápění můžete ušetřit, se podílí i tvar vašeho domu! Složitější architektonické ztvárnění vám s úsporou asi moc nepomůže. Odborníci zjistili, že nejúspornější by byl tvar koule. To ovšem pro život není příliš praktické, zvolíte-li ale klasický obdélníkový tvar, měli byste dosáhnout také uspokojivých výsledků.
Další zajímavosti najdete zde: Dům, který Vám bude šetřit 90% výdajů za energii

Užité materiály

Pokud chcete, aby stavba vašeho domu proběhla co nejrychleji, nejpřesněji a bez zbytečného nepořádku, můžete se spolehnout na některý z moderních cihlových systémů. Kupříkladu dům z broušených velkoformátových cihel POROTHERM  40 CB už není třeba dále zateplovat, cihly umí velmi dobře držet teplo, jsou mezi nimi minimální spáry. Zároveň ale propouští vodní páry, takže se můžete těšit na příjemné klima. Skvělou novinkou s podobnými vlastnostmi je také cihelný blok HELUZ Family 50, díky němuž můžete na vytápění uspořit až 50%!
Čtěte více: Cihelný blok HELUZ Family 50

Funkčnost, estetika i ekologie

Velmi atraktivním způsobem, jakým můžeme ušetřit za vytápění, je také ozelenění vaší střechy. Tento už i mnohem dříve používaný způsob se v dnešní době opět dostává do "módy". Zelená střecha slouží spíše jako doplňující tepelná izolace, i tak ale dosti účinně zabraňuje únikům tepla v zimních měsících. Díky hustému travnatému pokryvu můžete ušetřit až polovinu nákladů na vytápění!! Na druhou stranu v letních měsících tento kousek přírody na vaší střeše zabraňuje přílišnému vyhřátí místností, a to především ve vyšších patrech. Zelená střecha tedy působí jako topení i klimatizace v jednom:).

O ozeleněných střechách vám již brzy přineseme další zajímavé informace!!!

Kompromis je nutný

Pokud chcete ušetřit a žít alespoň trochu ekologicky, budete možná muset slevit z některých nároků. Spousta lidí má ráda hodně prosluněné místnosti, při stavbě domu proto často volí veliká, francouzská okna. Ve výběru velikosti oken by však měli být opatrní. Moderní okna už jsou samozřejmě konstruována mnohem lépe a ztráty rozhodně nejsou takové, jako bývaly. Přesto je lepší počítat s tím, že větší okna mohou být na jižní straně, kdežto na stranu severní patří mnohem menší, či žádná okna.
 
Dbejte na kvalitu, ono se Vám to skutečně vyplatí! Inspirovat se můžete na příkladu rodiny, která se držela veškerých rad a nyní se může radovat – za celý rok protopila pouze 11 300Kč.

Nezapomeňte, že RSTS nabízí několik zajímavých výhod: v rámci programu Zelená úsporám můžete od cihlářské společnosti Wienerberger získat 30% slevu na cihelný sortiment POROTHERM!

 
Info, foto: www.zeleneuvery.cz
ab
ab
ab
ab
ab