Kategorie

Úklid obývacího pokoje: Co byste neměli vidět z gauče

Čím větší prostor, tím náročnější úklid. A protože obývací pokoj bývá největší místností v domácnosti, měli byste mít systém. Například ten, který vám dnes představíme.

Posaďte se ve svém obývacím pokoji na gauč a rozhlédněte se kolem sebe. Vypadá místnost uklizeně? Pokud ne, co jsou hlavní problémy? Které zóny potřebují zorganizovat, co by zasloužilo vyhodit, které předměty tady nemají co dělat? Abyste měli rozhodování snazší, přinášíme seznam typických položek, které v obýváku většinou kazí dojem. Odstraňte je jednu po druhé podle následujícího seznamu a uvidíte, že váš obývací pokoj prokoukne.

Nepořádek na konferenčním stolku

Na konferenčí stolek nám padne zrak pokaždé, a většinou jako první. A právě tady je obvykle typické shromaždiště drobných předmětů, jako jsou brýle, tužky, papíry, dálková ovládání a podobně. Ano, stolek je rozhodně odkládací plocha, ale když jej zaplníte věcmi, už se na něj nedá mnoho odložit - nemluvě o tom, jak špatně to vypadá. U konferenčního stolku tedy může váš úklid obýváku začít.

Zbytky jídla a pití

Možná v obývacím pokoji nevečeříte (moudré rozhodnutí), ale určitě si dáte například šálek čaje nebo si přinesete ke sledování televize misku se slanými krekry... a pak na ně tak trochu zapomenete. Ať už jde o jeden malý hrneček nebo velkou krabici od pizzy s haldou zmuchlaných ubrousků, všechn pozůstatků po jídle a pití se zbavte.

Prádlo

Špinavé nebo čisté, pokud obývací pokoj není vaše jediná místnost, kde se dá skladovat, nemá v něm prádlo co dělat. Rozhodně ne tak, aby bylo na očích, neřkuli pohozené na nábytku. Všichni členové domácnosti - a ti dospělí především! - by se měli naučit, že špinavé prádlo má svoje místo v koupelně a to čisté ve skříni nebo v šatně.

Kabáty a tašky

Když člověk přijde unavený z práce nebo ze školy, je lákavé zout v předsíni boty a pohodit tašku a kabát nebo bundu na křeslo v obýváku. Ale jak potom máte tuto místnost využít k relaxaci? Zvykněte si odkládat kabát rovnou na věšák a určete místo pro často používané tašky a kabelky. Jde o drobnou změnu všedních návyků, která způsobí viditelný rozdíl.

Hračky

Rodiče s malými dětmi si někdy připadají spíš jako sběrači než vychovatelé. Dítě si neláme hlavu s tím, že se brodí po kolena v odhozených hračkách - vezme do ruky to, co je zrovna zaujme, a všechno ostatní je rázem zapomenuto. Než se děti naučí po sobě aspoň trochu uklidit samy, budete zkrátka muset hračky posbírat vy.

Dráty a kabely

Tady jsou na vině ti mladší i starší. Všichni používáme elektroniku, která potřebuje kabely, nabíječky a jiné doplňky - někdy to ale vypadá, jako by neměly jiný účel než plést se pod nohy a chytat prach. Naštěstí dnes existují pomůcky, které nám s kabely pomohou, například cívky, háčky a držáky pod stůl nebo pouzdra, do kterých lze schovat několik kabelů najednou. Těm, které právě nepoužíváte, můžete vyhradit krabici v úložném prostoru.

Dokumenty

Na papírování obvykle zbývá čas hlavně večer, a proto mají dokumenty a složky tendenci se hromadit právě v obývacím pokoji. V případě, že nemáte pracovnu, může být obývák vhodné řešení, nicméně rozumí se samo sebou, že by tyto věci neměly jen tak volně ležet na stolku nebo pohovce. Určete jim místo v polici a kupte si kvalitní pořadače, které něco vydrží.

Staré noviny

Časopisy, noviny, letáky... to všechno se schází v obývacím pokoji a překvapivě rychle tvoří vrstvy nepořádku. Často máme navíc problém se tiskovin zbavit, protože se nám zdá, že se k nim jednou budeme chtít vrátit. Ve většině případů ale bývá opak pravdou. Zejména noviny mají krátkou životnost a měly by rychle putovat do tříděného odpadu. Stejně tak naložte i s letáky a katalogy, z časopisů si ponechte jen ty, které pro vás mají skutečnou hodnotu a jejich archiv není dostupný online.

Nadbytečná dekorace

Svíčky a svícny, figurky, obrázky a další dekorativní drobnosti vždycky lákají k nákupu, ale doma se mohou rychle nastřádat a potom už vůbec nepůsobí pěkně. Nemilosrdně je roztřiďte, vyřazené někomu věnujte, případně odneste do bazaru nebo prodejte na internetu, pakliže jsou ještě v dobrém stavu. Vypálené svíčky zahřejte, vyloupněte z nich zbytek vosku a čistý kalíšek vytřiďte do odpadu podle materiálu.

Povadlé rostliny

Možná jste na ně trochu zapomněli, možná se jim záhadně nedaří, a možná prostě nejste ten typ, který si užívá opečovávání bytových rostlin. V každém případě vám obývací pokoj "krášlí" ovadlé a kdysi zelené cosi, co už se vám nechce křísit. Opět se nabízí možnost zachránitelné rostliny věnovat příbuzným nebo přátelům, ty ostatní poputují buď do bioodpadu, nebo do směsného odpadu.

ab
ab
ab
ab
ab