Kategorie

Úklid ledničky krok za krokem

Pečlivě a metodicky - tak je potřeba se porvat s neoblíbeným vyklízením lednice. Berte to jako terapii: Čistá a uklizená lednička vám při každém otevření dveří připomene, že máte svůj život pevně v rukou.

Už jsme to zmiňovali několikrát: Klíčem ke zvládání neoblíbených úkolů je dobrá strategie. "Bojový plán" vám pomůže zbavit se otravných povinností rychleji a kdo ví, možná vás dokonce začnou trochu bavit.

1. Vypnout, vyklidit, odmrazit

Vypojení z elektřiny je jasná a jednoduchá věc. Při vyklízení potravin ale postupujte systematicky. Skládejte jídlo na chladné místo do skupin podle druhu, abyste si ulehčili rovnání zpátky. Vyjměte všechny police a vložené přihrádky. Pokud vaše lednice zahrnuje mrazicí box nebo je například zadní stěna namrzlá, urychlíte odmrazení tím, že do lednice postavíte hrnec s horkou vodou a zavřete dveře. Pamatujte ale na podložku a zajistěte, aby stěny lednice nepřišly do přímého kontaktu s horkými předměty nebo horkou vodou, jinak se mohou poškodit. Pokud vaše lednice nemá odtokový systém, nezapomeňte také na zachycení vytékající vody. Rozhodně by se neměla kumulovat na podlaze pod přístrojem.

2. Umýt, vytřít, vysušit

Vyjmuté police a další prvky (samozřejmě ne části elektronických zařízení) umyjte s pomocí jemné houby a saponátu. Vhodným místem pro tuto práci je vana, kde bude snadné z dílů spláchnout zbytky mycího prostředku. Z polic také sundejte gumová těsnění a vyčistěte je zvlášť. Při práci dejte pozor, aby například ostré hrany skla nepoškrábaly vanu nebo se neotloukly. Umyjte samotnou lednici. Dobře se hodí čisticí přípravek ve spreji - pokud na lednici nejsou šmouhy, měla by stačit k dezinfekci octová voda, která je ekologičtější. S pomocí jemného zubního kartáčku vyčistěte spáry a jiná těžko přístupná místa.

3. Vytřídit, vyhodit, srovnat

Vraťte se k vyskládaným potravinám a udělejte v nich konečný pořádek. Vyhoďte všechno zkažené, u prošlých věcí vyhodnoťte, jestli už podlehly zkáze, nebo ne. Odstraňte zbytky z obalů a vše rozdělte do tříděného odpadu. Úložné nádoby na více použití - plastové i skleněné - před vrácením do lednice otřete. Lednici znovu naplňte podle kategorií potravin, které jste si sestavili. Obvykle je vhodné dávat rychle se kazící potraviny tam, kde na ně nejlíp uvidíte, ty trvanlivější naopak mohou přijít na nižší police a místa, která jsou méně na očích.

ab
ab
ab
ab
ab