Kategorie

Úchytky jsou detail, který ulehčuje život

Úchytky neboli madla jsou nedílnou součástí každého funkčního nábytku. Kromě praktické funkce musejí úchytky splňovat i jisté estetické nároky. Jsou přeci součástí čelních ploch dvířek a musejí korespondovat s celkovým vzhledem nábytku.

Před nákupem nábytkového madla bychom si ho měli řádně vyzkoušet a ohmatat. Dle velikosti prstů bychom měli zvolit takovou velikost, která nám bude nejvíce vyhovovat. Každý má jinou ruku, velké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Některými menšími typy možná vůbec neprotáhneme prsty. Při výběru úchytek musíme brát v úvahu i to, jakou skříňku jimi budeme otevírat. Jednoduchá menší dvířka jsou lehčí, než například výsuvné kontejnery nebo vestavěná chladnička. Proto se na jedné sestavě mnohdy používá i více úchytů s různými rozměry.

Estetika praktického

Typově můžeme vybírat ze tří typů úchytek. Prvním jsou tzv. knobky. Ty zpravidla uchopujeme pouze do dvou prstů. Mohou být z kovu, ze dřeva, z plastu, z porcelánu, z kamene apod., nebo je může tvořit kombinace různých materiálů a ornamentů. Často jsou používány na rustikální nábytek nebo tam, kde je velká úchytka esteticky nežádoucí. Oblíbenou kategorií úchytek jsou tzv. obloučky. Jsou velmi příjemné na dotek. Nejčastěji jsou vyráběny z kovu – v lesklém i matném provedení. Důležitá je rozteč úchytky – optimální je 128 mm. Můžeme se setkat také s roztečí 160 mm nebo 96 mm. U malých roztečí je však nutné vyzkoušet mezeru na prostrčení prstů. Obloučkové úchytky nachází uplatnění hlavně u nábytku středního proudu. Posledním tvarovým typem jsou tzv. tyčky.  Tyto dosahují zpravidla větších délek, než předchozí typy,  používají se například na velkých výsuvných kontejnerech (vyrábějí se v délkách od 15 až do 120 cm!). Setkáme se s nimi hlavně u moderních kuchyní s jednoduchými čistými liniemi. Úchytky mohou mít profil válečku nebo hranatého hranolu.

Netradiční úchytky

Každý styl si žádá něco jiného, proto můžeme hlavně v designových studiích narazit na neobvyklá řešení otevírání dvířek. Stále častěji se objevují madla zadlabávaná ve dvířkách, někdy úchytku tvoří pouze štěrbina. Některé typy otevírání úchytky také vůbec nepotřebují a fungují například na stlačení dvířek.

ab
ab
ab
ab
ab