Kategorie

Týkový nábytek se hodí nejen na zahradu

Týk je jednou z nejlepších a nejcennějších dřevin, jakou lidstvo za svou existenci na Zemi poznalo. Barva tvrdého a velice dekorativního dřeva je zlatohnědá s občasnými černými pruhy. I přes velikou tvrdost je týk středně těžký.
Dřevo z týku v sobě spojuje téměř všechny dobré vlastnosti. Kromě velké trvanlivosti spojené s malým sesycháním a bobtnáním je týkové dřevo vysoce odolné proti výkyvům vlhkosti a vyznačuje se mimořádnou pevností. Týk naprosto odolává hnilobě, plísním či hmyzu. Velice dobře snáší střídavě suché a vlhké prostředí. V tropech se jedná o nepostradatelný stavební materiál, jelikož odolává nájezdům termitů.
 
 
Týkové dřevo doslova konzervuje veškerý použitý kovový spojovací materiál, a nemá tak konkurenta, pokud jde o stavbu dřevěných lodí. Dřevo z tohoto vzácného stromu je velice příjemné na dotek. Nábytkářské firmy po celém světě si dřevo z týku oblíbily zejména kvůli tomu, že dřevo nestárne, a dokonce časem získává na své kráse. P
 
Vzhledem ke kvalitám tohoto dřeva není divu, že se z něj vyrábí prakticky všechno, od vnitřního i venkovního nábytku přes výrobu okenních a dveřních rámů až po zhotovení podlahových krytin.

Zahradní nábytek nejlépe z týku

Zahradní nábytek vyrobený z týku se stal světovou jedničkou a získal si přízeň nejen soukromého sektoru, ale také veřejných zařízení (hotely, penziony), jelikož zvládne extrémní zatížení. I když je pořizovací cena teakového nábytku o pár set korun vyšší než cena jiného kvalitního venkovního nábytku, majitel určitě ušetří na údržbě.
 
 
Pevnému a tvrdému dřevu se totiž vyhýbají škůdci, plísně. Rozbít někomu týkovou židli o záda je téměř nereálné. Nábytek z týku je odolný proti ostrému slunci, dešti, a dokonce i sněhu, přičemž údržba takovéhoto nábytku není vůbec náročná.

Minimální péče kvůli zachování kvality

Týk je sice velmi odolná dřevina, přesto se jedná o přírodní materiál a i ten vyžaduje určitou péči, aby nedošlo ke ztrátě jeho cenných vlastností. Povrch týkového nábytku vystavený slunci, dešti i mrazům se pokryje stříbrošedou patinou, jež je známkou úctyhodné starobylosti a tradiční elegance. Pokud vám toto pojetí vyhovuje, nábytek nechávejte celoročně venku a ničím jej nenapouštějte!
V opačném případě, je-li vám bližší zlatohnědý tón nábytku, nezbývá než dřevo napustit vhodným olejovým přípravkem. Pro uchování původní barvy je nutné zahradní nábytek ošetřit dvakrát až třikrát ročně týkovým olejem. Olejováním se barevnost dřeva ještě zvýrazní.
 

Týkové dřevo v interiéru

Týkové dřevo našlo své uplatnění také v interiéru. Použít se dá k vybavení prakticky každé místnosti – od ložnice po koupelnu. Například kuchyně v kombinaci týkového dřeva, nerezu a kamene může působit velice efektním a nadčasovým dojmem.
Týk se dá využít rovněž pro vybavení koupelen. Z týku se vyrábějí například police a skříňky, ale třeba také vany. Jak je vidět, využití týkového dřeva je skutečně všestranné.
ab
ab
ab
ab
ab