Tvoříme ve 3D: proč navrhovat trojrozměrně pomocí počítače?
249
Pokud občas sledujete nabídky realitních, architektonických či developerských společností, pravděpodobně vám neuniklo, že u nových a připravovaných projektů bývají často používány 3D modelace. 3D model vašeho domu či bytu však nemusí být pouze záležitostí velkých projektů či odborných firem.
V prvním díle nového seriálu o trojrozměrném navrhování a modelování se podíváme především na důvody, proč něco takového vůbec dělat. Rovněž si zde nastíníme možnosti, které nám tato technika přináší, a výsledky, kterých můžeme na počítači dosáhnout.
V následujících dílech si dále představíme některé programy pro práci s trojrozměrnou grafikou, zjistíme k čemu jsou použitelné a co dokáží a naučíme se základům práce a tvoření s těmito nástroji.
Na úvod je zde třeba říci, že tento článek resp. celý seriál je určen především pro málo zkušené uživatele a lidi, kteří ve 3D nikdy grafiku nevytvářeli. Zkušení profesionálové, grafici a modeláři se zde nic nového nedozvědí a čtení skutečných základů, kterými se tento seriál bude zabývat, jim mnoho nepřinese.
Proč tvořit ve 3D?
Ne každý z nás je nadán výtvarným talentem nebo výjimečnou představivostí a imaginací. Obě tyto schopnosti vám dokáže dodat právě trojrozměrné grafické tvoření pomocí počítače. Výtvarný talent a přesnou ruku nahradí ovládání pomocí myši a klávesnice, které zvládne i člověk minimálně zručný. Stačí vám k tomu jen trochu trpělivosti, zkoušení a načítání manuálu.
Fantazii a obrazotvornost pak grafický program nahradí natolik dobře, že si již nebudete muset představovat nábytek, jeho rozmístění po obydlí či rovnou celý dům a složitě tyto své představy sdělovat partnerovi či prodejci. Prostě jen usednete ke svému počítači, vymodelujete si předměty přesně podle svého vkusu a pak se jimi můžete kdykoli a komukoli pochlubit.
Představivosti se meze nekladou
Vaše kreativita však nemusí skončit jen u modelování jednoduchých předmětů a jednotlivých kusů nábytku. Při 3D modelování totiž nejste omezeni na pouhé načrtávání objektů jako na klasickém rýsovacím papíře. Vámi vytvořené věci můžete pochopitelně i „nabarvit“ podle svého vkusu, vystavovat je nejrůznějším druhům osvětlení a v neposlední řadě prohlížet v prostoru ze všech možných stran.
Vytvořené předměty lze rovněž mezi sebou porovnávat, přidávat je k dalším částem nábytku, různě je kombinovat a pozorovat, nakolik se jednotlivé kusy k sobě hodí. Během chvilky tak zjistíte, jestli se vámi navržený stolek hodí ke skříni, kterou si chcete koupit apod. Odpadají tak starosti s vybavováním tvarů či barev ve vaší mysli, na které se člověk občas obtížně rozvzpomíná.
Vytvořte si celé bydlení
Trojdimenzionální prostor umí ještě víc než to, co je vypsáno výše. Dokáže vám velice věrně ukázat, jak by mohlo vypadat vaše obydlí. Jak? Například přesným zasazením nábytku do vyměřených místností, rozmístěním inventáře po pokoji, který si rovněž můžete sami upravit podle své libosti. Nakonec se ve svém virtuálním bytě můžete pohybovat, jako byste se tam skutečně procházeli.
Toto vše a mnoho dalšího vám nabízí navrhování, tvoření a modelování ve 3D. Rozšiřte dovednosti své i svého počítače se Světem bydlení a vyzkoušejte neomezené možnosti počítačové grafiky!
S trochou trpělivosti a učení si navrhnete i svůj vlastní dům. Proto sledujte pozorně tento seriál! V příštím díle se podíváme na modelovací a animační program Blender, který se stane vaším odrazovým můstkem do světa 3D grafiky