Kategorie

Tvoříme ve 3D: Blender – 3D software zdarma

V druhém díle seriálu o trojrozměrném modelování a navrhování se podíváme na legendu mezi 3D grafickými programy, který je distribuován pod licencí open source a je tedy zcela zadarmo. Jak tento program vypadá a co dokáže?
Protože je Blender k dispozici zdarma a neomezeně, nemusíte mít obavy z jeho vyzkoušení. Odkaz na stažení tohoto programu naleznete na konci článku. Dnes si tento program představíme, ukážeme, jak vypadá a nastíníme si možnosti, které nám při tvoření tento komplexní nástroj nabízí.

Kde se vzal Blender, jak ho (ne)známe?

Ne vždy byl Blender programem s otevřeným zdrojovým kódem, který by mohli lidé užívat bezplatně. Z původně komerčního softwaru se po ekonomické krizi projektu, při které hrozilo, že Blender úplně zanikne, stal v roce 2002 open source pod správou nekomerční organizace Blender Foundation, na které se velkou měrou podíleli sami uživatelé programu. Otevření kódu programu dalo impuls rychlému rozvíjení Blenderu díky velkému počtu nadšených amatérských i profesionálních programátorů a grafiků, kteří začali vymýšlet celou řadu nejrůznějších rozšíření a vylepšení. Díky tomu si nyní uživatelé mohou do své verze postahovat nové grafické prvky, upravené ovládání, prostředí či funkce. V neposlední řadě tento krok prospěl i jazykové vybavenosti Blenderu, který se s vámi domluví bez problémů česky.

Blender pod lupou

Při charakteristice Blenderu je třeba na úvod uvést, že se jedná o aplikaci multiplatformní. Co si pod tímto cizojazyčným pojmem představit? Pouze to, že tento program můžete používat i na jiných operačních systémech, než jen na Windows. Program je portován i pro Linux, Mac OS X, Solaris a další. Protože však většina čtenářů Světa-bydlení používá Windows, zaměříme se na variantu pro tento operační systém a i odkaz na stáhnutí se týká windowsovské verze. Blender je určen především k vytváření trojrozměrných modelů, jejich animování, renderingu a k vytváření sofistikovaných interaktivních aplikací. Velké rozšíření funkcí a použitelnosti dodává programu jeho spolupráce a prakticky integrování programovacího jazyku Python. Díky němu lze vytvářet samostatně fungující a graficky rozvinuté programy, hry či prezentace.

Hlavní jsou výsledky

Tak už víme, kdo nám Blender přináší, na čem ho lze spustit a k čemu je určen. Čeho s jeho pomocí může obyčejný čtenář Světa-bydlení dosáhnout, to si povíme právě teď. Blender je natolik univerzální 3D grafický program, že s jeho pomocí lze modelovat, animovat a navrhovat prakticky všechno – poličkou počínaje a celým rodinným domkem konče. Ani zde však možnosti Blenderu nekončí. Pomocí přidaného Pythonu lze vytvořit i působivou a pohyblivou prezentaci, která vypadá tak, jako byste se svým vysněným obydlím procházeli. Takovéto dovednosti v Blenderu již ale vyžadují dlouhodobé zkušenosti a značné znalosti. Na modelování základních věcí vám však již stačí občasné pohrávání si s programem za dlouhých zimních večerů. ) V příštím díle našeho seriálu se vrhneme rovnou do útrob Blenderu, seznámíme se s jeho prostředím a naučíme se pohybu v něm. Sledujte proto pozorně tento seriál, který vás zatáhne do světa trojrozměrného navrhování a modelování a naučí základům práce s komplexními grafickými programy! Takže nashledanou příště při práci v Blenderu! Autor: Blender Foundation Verze: 2.45 Velikost Souboru: 8,0 MB Operační systém: Všechna Windows Licence: open source Stáhnout zde
ab
ab
ab
ab
ab