Kategorie

Třídit a recyklovat odpad, nebo jen vyhodit?

Třídit a recyklovat odpad, nebo jen vyhodit?
Odpadky jsou přirozenou součástí našeho života. Jaké množství jich ale dokážeme vyprodukovat, zjistíme teprve ve chvíli, kdy se začínají hromadit i mimo odpadní nádoby. Scenérie z okolí mnoha domů vypovídají o tom, že se městské služby příliš nesnaží nám soužití s odpadky zjednodušit. Záleží ale také na nás, jak s odpadky zacházíme.
Třídíte odpad? Ano? A je pro vás vyhazování tříděného odpadu jednoduché? Nachází se kontejnery na tříděný odpad poblíž vašeho bytu či domu? Jsou tyto kontejnery také pravidelně vyváženy? Jak vypadají místa, kde jsou umístěny Vaše popelnice? Zkrátka, obtěžují vás odpadky?

Kontejner na papír

Pro někoho možná banální otázky. To, že jsou odpadky přirozenou součástí našeho života víme všichni. Jaké množství jich ale dokážeme vyprodukovat, zjistíme teprve ve chvíli, kdy se začínají hromadit i mimo odpadní nádoby. Scenérie z okolí mnoha domů vypovídají o tom, že se městské služby příliš nesnaží nám soužití s odpadky zjednodušit. Záleží ale také na nás, jak s odpadky zacházíme.

Kontejnery na tříděný odpad

Podle serveru Jak Třídit každý z nás vyprodukuje 150-200 kg odpadu ročně! Pouhých 35% z tohoto množství patří do klasické popelnice či kontejneru pro směsný odpad. Zbytek odpadků, tedy 65%, by měl být podle serveru správně vytříděn a vyhozen do barevných kontejnerů. Jedině pokud je odpad vytříděn skutečně dobře, může dojít k jeho následné recyklaci, tedy zpracování na nové materiály. A to je důvodem, proč třídit odpad.

Pár tipů pro správné třídění odpadu

Pokud si pořídíte odpadkový koš s oddělenými nádobami, třídění odpadu se vám náramně ulehčí. Jak vlastně třídit? Papír, sklo, plasty a nápojové kartony patří do barevných kontejnerů. Biologický odpad, kterého vzniká zejména v kuchyni velké množství, je nejlepší vynést na kompost. Domácnosti, které tuto možnost nemají, mohou biologický odpad vyhodit spolu se směsným odpadem do klasické popelnice. Objemný odpad, tedy odpad, který se nevejde do klasické popelnice (jako například starý nábytek, koberce, elektrotechnika, atd.), patří do sběrného dvora, stejně jako kovový odpad (hliníkové fólie, plechovky apod.). Nebezpečným odpadem se označuje odpad, který obsahuje nějaké nebezpečné látky, jako jsou např. baterie, barvy, lepidla apod. Nebezpečný odpad lze odevzdat do sběrného dvora nebo do speciální pojízdné sběrny.

Kontejner pro směsný odpad

Velikost popelnice na směsný odpad, stejně jako interval jejího vyvážení si dnes může každý zvolit dle svých potřeb. Třídit odpad je trendem moderní doby a barevné kontejnery jsou rozmístěny v okolí našich obydlí relativně v dostatečném množství. Odzvonilo tak přeplněným popelnicím s odpadem, který do nich nepatří. Naprostou novinkou v třídění odpadu jsou podzemní kontejnery. V Praze je několik těchto kontejnerů již nainstalováno a další města o této variantě uvažují. Oproti nevzhledným kontejnerům narušujícím krásná zákoutí se jedná o designová a velice důmyslná zařízení založená na shromažďování odpadu pod zemí. Při procházce městem tak možná ani nepostřehnete, že stojíte přímo vedle kontejneru. Odpad zkrátka neuvidíte ani neucítíte.
ab
ab
ab
ab
ab