Kategorie

Trendy koupelny pro rok 2017: přírodní ráz i atmosféra exotických spa

Trendy koupelny pro rok 2017: přírodní ráz i atmosféra exotických spa
Při rekonstrukci i drobných proměnách koupelny se můžete inspirovat letošními trendy. Pro rok 2017 jsou v módě přírodní materiály, čisté linie i živé rostliny.
Díky nim pocítíte v koupelně útulnou a relaxační atmosféru. Hitem zůstává i praktická stránka vybavení a soulad s ekologickými nároky.

Do velké koupelny se hodí černé obklady, do menší alespoň doplňky

Podle bytových designérů se letos do módy dostávají obklady i dlaždice velkých formátů. Populární jsou především v kombinaci s těžkými materiály, jako je přírodní kámen nebo mramor. S nimi pak lze skvěle sjednotit i barevné ladění koupelnového nábytku a dalšího vybavení podle posledních trendů. Netradičními barvami pro koupelny, které jsou letos velmi módní, jsou šedivá i černá. Tyto barvy lze použít na zdech i obkladech, do menších koupelen se hodí černé doplňky. „Menší koupelnu můžete ozvláštnit například černými ovládacími WC tlačítky. Vzhledem k tomu, že jsou vyráběny z kartáčovaného kovu, nejsou na nich patrné otisky prstů, které by narušovaly jejich designové provedení,“ uvádí Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast, která za ovládací tlačítka obdržela prestižní ocenění Red Dot Award.

Odpočinek umožní živé rostliny i pastelové barvy

Tmavé barvy můžete pro zjemnění doplnit i pastelovými tóny, zejména světle modrou, béžovou a růžovou. Ty dokážou spolu s přírodními materiály, jako například kamennými či dřevěnými plochami, zjemnit linie prostoru, zachovat požadovanou kontinuitu a vytvořit tak útulnou místnost pro odpočinek a chvíle klidu. Do moderní koupelny letos patří i živá příroda. Zelené hrnkovky, sukulenty, orchideje, palmy či další domácí rostliny dokreslí v prostoru autenticitu přírody a vnesou do něj atmosféru exotického spa. Opět se můžete držet barevného stylu vaší koupelny a pořídit například květináče ze stejného materiálu či barvy, která v koupelně dominuje.

V popředí zůstává ekologické vybavení

V souladu s přírodou má významnou roli také ekologie. Na tu je vhodné myslet při výběru použitých materiálů i sanitární techniky. „Sanitární systémy procházejí v oblasti ekologie největšími inovacemi. K běžným produktům existují ekologické alternativy, které využívají menší množství vody pro oplach WC mís a splňují tak nejmodernější ekologické i ekonomické nároky. Zatímco standardní systém využívá 3 až 6 litrů vody, systém Ecology si vystačí se 2 až 4 litry,” vysvětlila Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která získala ekologické ocenění GAIA Awards 2014. Koupelnu vybavte i dalšími úspornými prvky, které myslí na ochranu krajiny. Například ekologické vodovodní baterie snižují průtok vody, na pákových bateriích je zase možné snadno nastavit teplotu a vypnout přísun vody jedním pohybem. Variantou jsou i bezdotykové baterie, které díky senzorům vypnou proud vody po časovém limitu. Úsporu poskytují i ekologické sprchové hlavice či jejich redukce, které opět omezují průtok vody.

Walk-in sprchy kombinují design i praktické provedení

V letošním roce se v neposlední řadě klade důraz také na praktickou stránku vybavení koupelny. Uplatnění tak opět nacházejí takzvané walk-in sprchové kouty bez klasické bílé vaničky, které jsou hygieničtější a snazší na úklid. Podlaha v koupelně díky walk-in sprše zůstane celistvá a prostor působí kompaktněji. Navíc díky kombinaci čistého skla, elegantního kovu a možnosti zvolit přírodní obklad tyto sprchy dodržují moderní trendy. Další z výhod walk-in sprch v porovnání s běžným sprchovým koutem je i jejich bezbariérovost. Navíc nevyžadují prostor pro typickou vaničku a jednoduše se přizpůsobí jakkoliv velké koupelně. Při výběru vhodné sprchy je kromě použitých materiálů důležitý hlavně výběr kvalitního podlahového žlabu, který zamezuje přetékání vody dál do prostor koupelny. Ideálně zvolte nerezový žlab s průtokem alespoň 60 litrů za minutu.
ab
ab
ab
ab
ab