Kategorie

Trend v bydlení? Minidomky jako víkendový úkryt v přírodě

Trend v bydlení? Minidomky jako víkendový úkryt v přírodě

Globální trend minidomků neboli „tiny houses“ nabývá v poslední době na popularitě. Lidé s oblibou utíkají z měst do přírody, proto skromné domky představují atraktivní alternativu ke klasickým chatám. Řešení příbytku na několika metrech čtverečních se stává výzvou také pro architekty. Podívejte se na pár výjimečných lokálních i zahraničních realizací.

Jeden z nejnámějších světových ateliérů, dánský BIG, navrhl asymetrický minidomek ve tvaru krystalu. Projekt A45 vznikl ve spolupráci s newyorskou společností Klein, která se přímo zaměřuje na výrobu minidomků od předních světových architektů. Koncept stavby vychází z inspirace tradičními chatami ve tvaru písmene A. Domek se skromnou obytnou plochou 17 m2 tvoří 100% recyklovatelné materiály a během 4–6 měsíců může stát kdekoliv na světě. „Víkendové pobyty se stávají čím dál rozsáhlejšími, častokrát až do té míry, že sami ničíme přírodu, kvůli níž jsme na místo přijeli. S Klein jsme chtěli vytvořit odlehlou základnu s co nejmenší možnou stopou pro maximální sepjetí s přírodou,“ komentuje projekt architekt Bjarke Ingels, zakladatel studia BIG.

Foto: Matthew Carbone

Blokki, to jsou domky vyrobené ze starých lodních kontejnerů. Recyklované architektuře se rozhodly věnovat matka s dcerou v rámci společného projektu pro víkendové i trvalé bydlení. Výhodou objektu je demontovatelnost, krátká doba dodání i zkompletování a možnost individuálních řešení. Jak říká motto Blokki, jedná se o „energeticky úsporné řešení zaručující nízké provozní náklady“. Na vzorovou chatu Blokki se můžete zajet po domluvě podívat, stojí v chatové osadě nedaleko Havlíčkova Brodu.

Foto: Blokki

Sacromonte Landscape Hotel ve svahu uruguayské vinice se skládá z několika zrcadlících se chatek. Modulární komplex navrhlo studio MAPA Architects. Minidomky pokryté zrcadlovou fólií splývají s okolní přírodou a odráží se v nich proměnlivé barvy oblohy i zeleně. Každá z luxusních chatek nabízí kromě působivého výhledu do krajiny také kruhový bazén zasazený do prostoru terasy. Vzhledem k tomu, že se jedná o vinařský resort, při koupání nebude chybět ani sklenice dobrého vína. Prostě ráj na zemi.

Foto: Leonardo Finotti

Studenti architektury vyvinuli Ark-Shelter, soběstačné chatky jako alternativu k hektickému životnímu stylu. Jejich projekt je založený na jednoduché, dostupné a detailně promyšlené stavbě se vším všudy. Nově uvedený model „Into the wild“ se pyšní prosklenými plochami po všech stranách, a to i na stropě. Horizontální prosklení nad postelí umožňuje usínat s pocitem jako pod širou oblohou.

Foto: BoysPlayNice
ab
ab
ab
ab
ab